GeriGündem Savaş kültürel mirası da vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş kültürel mirası da vurdu

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gül Pulhan, Irak Savaşı sırasında Bağdat Müzesi'nde 6 günlük talan ve soygun sonucunda 15 bin eserin kaybolduğunu söyledi. TOBB Salonu'nda düzenlenen “Irak Savaşı ve Yağmalanan Kültür Mirası” adlı panelde konuşan Pulhan,dünyanın ilk kütüphanesinin de Irak'ta oluşturulduğunu da hatırlattı.

Bu kadar zengin bir tarih ve kültüre sahip bulunan Irak'ın savaş daha başlamadan önce kültürel mirasının yağmalanacağı yönünde uyarıların yapıldığını, buna rağmen kötü sonun gerçekleştiğini belirten Pulhan, Bağdat'ın işgalinin ikinci gününden itibaren Bağdat Müzesi'nin talan edilmeye başlandığını kaydetti.

Bağdat Müzesi'nin bir sembol olduğunu vurgulayan Pulhan, müzede talan ve soygun başladıktan sonra 170 bin eserin kaybolduğunun telaffuz edildiğini, bunun müzedeki tüm eserlerin sayısı olduğunu belirtti. Pulhan, “Daha sonra müzeden 15 bin eserin kaybolduğu ortaya çıktı. Bir müzenin içinden 15 bin eserin kaybolması korkunç” dedi.

Savaştan önce Bağdat'taki müze yetkililerinin eserlerin bir kısmını boşalttığını ifade eden Pulhan, bununla birlikte bir müzenin boşaltılmasının çok zor olduğunu ve pekçok değerli eserin talan edildiğini söyledi.
  
“BİZİM MİRASIMIZ TALAN EDİLİYOR”
  
Panelin oturum başkanlığını üstlenen Siyasal Düşünce Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Bekaroğlu da, Irak'ta önemli bir Türk mirasının bulunduğunu kaydetti.

Irak'ta sağlıklı bir enformasyonun da olmadığını, haberlerin hep yabancı ajansların kendi gözlüklerinden bakarak yansıttıkları şekliyle ulaştığını belirten Bekaroğlu, “Hemen yanıbaşımızda neler olup bittiğini bilemiyoruz” dedi.

Irak'ta yaşanan kültürel yağmanın pekçok yönüyle yansıdığını belirten Bekaroğlu, “Orada bir bomba bir çocuğun üzerine düştü. Onun ismi Halit. Benim amcamın oğlu da Halit. Biz biriz, tekiz. Artık yüzyıllık uykudan uyanmak zorundayız. Orada bizim mirasımız talan ediliyor. Yağmalanan bizim de kültürümüzdür” diye konuştu.

“BEN BURADAYDIM!”
   
Gazeteci Ali Tartanoğlu da panelde İran-Irak Savaşı yıllarındaki izlenimleri ile Irak'ta son savaşta yaşanan kültürel yağma üzerine görüşlerini aktardı.

Nasıriye'de çıkan bir yangında 40 bin el yazmasının yokolduğunu anlatan Tartanoğlu, tarihi eserlerin üzerine Amerikalı askerlerin ”ben buradaydım”, “Mary'yi seviyorum” gibi sözler yazdıklarını kaydetti.

İnsanlığın en önemli değerlerin talan edildiğini vurgulayan Tartanoğlu, çivi yazılarının yer aldığı tabletlerin Kuveyt sınırında, el yazmalarının ikinci el kitap pazarlarında satıldığını söyledi. Toplam 10 milyon adet belgenin kaybolduğuna işaret eden Tartanoğlu, sadece Bağdat Vakfı Kütüphanesi'nde 5 bin el yazması eserin yokolduğunu söyledi.

İran-Irak Savaşı ile kıyaslandığında bu savaşın çok daha ürkütücü olduğunu vurgulayan Tartanoğlu, “Ben İran-Irak Savaşı'nda oradaydım. O savaş şimdikiyle mukayese edildiğinde lunaparkta oynamak gibiymiş. Tüm acılarına karşın klasik cephe savaşıydı. Şimdi olanlar ise çok daha ürkütücü” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle