Gündem Haberleri

  Savaş: Kesinlikle biliyordum

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Sabih Kanadoğlu’nun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na seçilmesi konusunda, „Benim için sürpriz değil, kesinlikle biliyordum böyle olacağını“ dedi.

  Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tarafından Yargı mensuplarına verilen iftar yemeğine katılan Savaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine ilişkin soruları yanıtladı.

  Savaş, bir gazetecinin, „En çok oyu almanıza rağmen Sabih Kanadoğlu’nun Cumhurbaşkanı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na seçilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?“ sorusu üzerine, „Açıklayacağım pek çok şey var. O zamana kadar konuşmayacağım. Yarın da küçük bir basın bildirim var, faksla bütün gazetelere, televizyonlara ulaştıracağım. 21 Ocak’a kadar hiçbir şekilde bu konu üzerinde konuşmayacağım“ dedi.

  AÇIKLIYACAĞIM ÖNEMLİ ŞEYLER VAR

  Savaş, „Sürpriz oldu mu?“ sorusuna, „Benim için sürpriz değil, kesinlikle biliyordum böyle olacağını. Yorum yapmak bana ait değil. Açıklayacağım çok önemli şeyler var. 21’ini bekleyeceğim, 21’inde görevim bitiyor“ yanıtını verdi.

  Bir başka gazetecinin, “Üzgün müsünüz?“ sorusu üzerine de Vural Savaş, „Beklediğim birşey olduğu için üzgün değilim“ dedi.

  „Neden bekliyordunuz. Bir ipucu verebilir misiniz?“ sorusu üzerine ise “Çok uzun söyleyeceklerim... Böyle ayaküzeri söylenecek şeyler değil“ karşılığını veren Savaş, emekli olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Yargıtay’da üye olarak kalma hakkı bulunduğunu, ancak kesinlikle emekli olacağını söyledi.

  Savaş, bir başka soruyu yanıtlarken de, 21 Ocak’a kadar hiçbir şey söylemeyeceğini belirterek, „Ondan sonra çok önemli şeyler açıklayacağım“ diye konuştu.

  Gazetecilerin, “Çok speküle edilebilecek bir konu“ sözleri üzerine Vural Savaş, „Olabilir. Herkes bu konuda yorumlarını yapsın bakalım. Sonradan gerçekler meydana çıkacak“ dedi.

  Anayasa Mahkemesi’nin FP’nin kapatma davasına ilişkin istediği ek deliller ile ilgili çalışmasını sürdürüp sürdürmeyeceği sorusuna da Savaş, „Onu artık yeni Başsavcı yapsın“ diye cavapladı.

  Savaş, gazetecilerin diğer sorularına ise „görevinin bittiği tarih olan 21 Ocak 2001’den sonra açıklama yapacağını“ belirterek yanıt vermedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı