GeriGündem Savaş alametleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş alametleri

Irak krizine savaşsız çözüm umutları tükeniyor. Bir çok ülke vatandaşlarının bölgeyi terketmesini istedi. AB ise, "söylenecek söz kalmadı" derken ABD, BM personelinin Irak'ı terk etmesini istedi.

BM GÖZLEMCİLERİ IRAK-KUVEYT SINIRINDAN ÇEKİLDİ

Irak-Kuveyt sınırında denetim yapan  BM gözlemcileri, askerden arındırılmış bölgeden çekildi.BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu (UNIKOM) sözcüsü, sınırdan herkesin çekildiğini, UNIKOM'dan kimsenin kalmadığını açıkladı. Sınırı denetleyen BM gücü, sınırın Irak tarafındaki personelini de4 gün önce ''tedbir'' olarak geri çekmişti.

BM GÖZLEMCİLERİ, DEVRİYE GÖREVİNİ DURDURDU

Irak-Kuveyt sınırında gözlem yapan BM gözlemcileri, ''askerden arındırılmış bölgedeki'' bütün çalışmalarını durdurdu.

BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu (UNIKOM) sözcüsü Daljeet Bagga, yaptığı açıklamada, ''Güvenlik planımız uyarınca bütün devriye ve gözlem çalışmalarını durdurduk. Yaklaşık 800 BM görevlisi hala sınırıniki tarafında ve tamamen çekilip çekilmeme yönündeki haberi bekliyor''dedi.

AB KOMİSYONU: SÖYLENECEK BAŞKA BİR ŞEY KALMADI
   
AB Komisyonu, Irak'ta savaş olasılığının her zamankinden fazla gözüktüğünü belirterek, bu savaşın mümkün olduğunca kısa sürmesini ve özellikle siviller açısından az can kaybı verilmesini temenni etti.  Komisyon sözcüleri, günlük olağan basın toplantısının ardından  gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken, bazı soruları yanıtsız bıraktılar ve ''Söylenecek başka bir şey kalmadı'' dedi.
  
BLAIR, KABİNESİNİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
   
İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak krizi ile ilgili olarak kabinesini acil toplantıya çağırdı. Başbakanlık bürosunun açıklamasında, toplantının günün ilerleyen saatlerinde yapılacağı belirtildi.

Blair'in yoğun telefon diplomasisine rağmen bu toplantıya zaman ayırdığı, zira bir yandan ABD ile birlikte hareket ederken, diğer yandan da partisi içindeki çatlağın büyümesine engel olmaya çalıştığı belirtiliyor.

BLAİR KABİNESİNDE İSTİFALAR BEKLENİYOR

Blair'in olası Irak harekatı öncesi söz verdiği bakanlar kurulu toplantısının bu toplantı olabileceğinine dikkat çekenen uzmanlar toplantının gergin geçeceğine işaret ediyorlar. Kabinede bulunan Clare Short ve Robin Cook'un olası Inak herakatının başlaması durumunda istifalarını Blair'e vermelerinin bekleniyor. 

YUNANİSTAN, PAKİSTAN ELÇİLİK KAPATIYOR

ABD'nin olası Irak savaşı tehdidi karşısında Irak'taki elçiliklerini kapatan veya tahliyeeden ülkelere Yunanistan, Pakistan da eklendi. Japonya ise Irak'tan sonra İsrail ve Filistin için de uyarıda bulundu.

Yunan hükümeti, Bağdat'taki büyükelçiliğini 48 saate kadar boşaltacak. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ''Bağdat'taki büyükelçiliğimizi, diğer AB üyeleri gibi iki güne kadar boşaltıp kapatacağız'' dedi.

Sözcü, büyükelçilik personelinin önemli bölümünün zaten Irak'tan ayrılmış olduğunu kaydetti.  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aziz Ahmed Han, Irak'taki elçiliklerini geçici olarak kapattıklarını açıkladı. Han, elçilikte çalışanların tümünün de geçici olarak geri çekildiğini bildirdi.
   
GAZETECİLER DE AYRILIYOR
   
Bağdat'ta bulunan yabancı gazetecilerin bir kısmının da Ürdün'e geçmeye başladığı belirtildi. NBC'nin New York'taki sözcüsü, 6 kişilik ekiplerini Irak'tan çektiklerini açıklarken, ABC kanalı için çalışan 2 gazetecinin de bugün ayrılacağı belirtildi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, Irak'ta bulunan 2'si Xinhua, 3'üÇin devlet televizyonu ve 1'i Hong Konglu bir yayın organı için çalışan 6 Çinli gazetecinin Bağdat'tan ayrılmakta olduğunu aktardı.   Bağdat'ta geçen hafta 450 yabancı gazetecinin bulunduğu, bu sayının 300'e indiği belirtildi.
       
JAPONYA: İSRAİL VE FİLİSTİN DE TEHLİKELİ

Japon hükümeti, İsrail, Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan yurttaşlarının ayrılmalarını istedi.  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Irak'ta savaşın başlaması halinde Bağdat'ın İsrail'i vurabileceği ya da biyolojik ve kimyasal silah kullanabileceği'' uyarısında bulunuldu.

Hükümet ayrıca yurttaşlarından, Türkiye, Suriye, İran, Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn'e gitmemelerini istedi.  Japonya, Irak ve Kuveyt'teki yurttaşlarından bu ülkeleri terk etmelerini daha önce istemişti.

ALMAN SAVUNMA BAKANI: SAVAŞ BU HAFTA BAŞLAYABİLİR
   
Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, ''Irak'ta bu hafta içerisinde harekatın başlayabileceğini'' söyledi. Barış çabalarını son ana kadar sürdüreceklerini ifade eden Struck,''Barış için son nefese kadar çaba harcanması gerekir'' dedi.

ŞAMŞAMAL'DAKİ KÜRTLER GÜVENLİ YERLERE KAÇIYOR
   
Kuzey Irak'taki Şamşamal kentinde yaşayan çok sayıda Iraklı Kürt, bu sabahtan itibaren daha güvenli bölgelere kaçmaya başladı.

Eşi, 3 çocuğu ve ailesinin diğer üyeleriyle kaçanlar arasında bulunan 42 yaşındaki Abdullah Kasri, ''Savaş çok yakın, biz de Amerikan uçaklarının gelmesinden önce Irak mevzilerinden uzaklaşmak istiyoruz'' dedi.

BELÇİKALI MİLLETVEKİLLERİ IRAK'A GİTMEKTEN VAZGEÇTİ
   
Saddam Hüseyin'in davetlisi olarak bugün Irak'a gitmeleri öngörülen bazı Belçikalı parlamenterler, ziyareti ''ertelediklerini'' açıkladı. Liberal Parti üyesi Chevalier, konuya ilişkin açıklamasında, ''Bugün Irak'a gitmek sorumsuzluk olur'' dedi ve BM Güvenlik Konseyi'nde, Fransa'nın önerdiği gibi, Irak'a 30 gün süre tanınmasına yönelik bir karar alınması halinde Bağdat'a yarın gidebileceklerini, ancak bu olasılığı çok düşük gördüklerini anlattı.

ABD, DİPLOMATLARINI GERİ ÇEKİYOR
  
ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta muhtemel bir savaş tehdidiyle ilgili olarak Kuveyt, İsrail ve Suriye'deki asli olmayan diplomatik personelin ve Amerikalı görevlilerin ailelerinin çekilmesi talimatı verdi.

İNGİLTERE: KUVEYT'TEN DERHAL AYRILIN
   
İngiltere, İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) vatandaşlarından, Irak ya da teröristlerin kimyasal ve biyolojik saldırı tehdidinin arttığı gerekçesiyle Kuveyt'ten ayrılmalarını istedi. İngiliz hükümeti, ülkedeki 3000-3500 Comomonwealth vatandaşına ticari uçuşlar kesilmeden Kuveyt'i terk etmesi çağrısında bulundu.

YENİ ZELANDA DA AYRILIN DEDİ
    
Avustralya'dan sonra Yeni Zalanda da, vatandaşlarından Irak'tan ayrılmalarını istedi. Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, ''Şu ana kadar ayrılmayanlara Irak'ı terk etmelerini kuvvetle salık veririm'' dedi.

AVUSTRALYA
   
Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, ABD'nin bu hafta Irak'a saldırı başlatma ihtimali karşısında, vatandaşlarına, ''önümüzdeki günlerde'' Irak'ı terk etmeleri çağrısında bulundu.

ALMANYA, BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KAPATTI
   
Almanya, Bağdat büyükelçiliğini bugün kapattı. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Almanya'nın Bağdat maslahatgüzarı Claude-Robert Ellner ile diğer büyükelçilik çalışanlarının, karayoluyla Ürdün'ün başkenti Amman'a hareket ettiğini söyledi.

ÇİN DE BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİNİ BOŞALTIYOR
   
Çin de Irak'ın başkenti Bağdat'taki büyükelçiliğini boşaltmaya başladı. Yeni Çin Ajansı'nın haberine göre, büyükelçilik personelinin tahliyesinin yanı sıra Irak'ta görev yapan Çinli gazeteciler de ülkeyi terk etmeye başladı.

ÇEK CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KAPATTI
   
Çek Cumhuriyeti, Bağdat büyükelçiliğini kapattığını açıkladı. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vit Kolar, elçilik çalışanlarının büyük bölümünün geçen ay geri döndüğünü ve bu ülkede kalan iki görevlinin de dün büyükelçiliği kapatarak, ülkelerine  hareket ettiğini söyledi.

NBC TELEVİZYONU EKİBİNİ BAĞDAT'TAN ÇEKİYOR
   
Amerikan NBC televizyonu, Irak'ta savaşın çok yakın olduğu endişesiyle ekibini Bağdat'tan çekiyor. Washington yönetimi, Irak'taki gazetecilere Bağdat'tan ayrılmalarını tavsiye etmişti. NBC, tavsiyeye gönüllü olarak uyan ilk televizyon kanalı olacak.

RUSYA, VATANDAŞLARININ IRAK'TAN AYRILMASINI İSTEDİ
   
Rusya, vatandaşlarına Irak'tan ayrılmaları ve bu ülkeye seyahat etmekten kaçınmaları uyarısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Yakovenko, uyarının Irak çevresinde gerilimin artması ile bağlantılı olarak yapıldığını kaydetti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle