GeriGündem Savarona çok yakında yola çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savarona çok yakında yola çıkıyor

Savarona çok yakında yola çıkıyor
refid:25298504 ilişkili resim dosyası

‘Uzay Kuvvetleri 2911’in vizyona girmesine çok az kaldı. Bilimkurgu filminde, Murat Kaptan yönetimindeki mürettebatın ‘TCG Savarona’ adlı Türk uzay gemisiyle çıktıkları yolculuğu ve savaşlarını izleyeceğiz.

Şubat ayında vizyona girmesi beklenen, daha yapım aşamasındayken çok konuşulan ‘Uzay Kuvvetleri 2911’, Türkiye’nin üç boyutlu ilk animasyon filmi. CV’sinde Matrix serisi, Örümcek Adam, Titanik, Tomb Raider, Star Trek gibi filmlerin yer aldığı görsel efekt uzmanı Michael Şahin Derun, filmin hem yönetmeni hem de senaryo yazarı olarak çıkıyor karşımıza. Uzun yıllar böyle bir çalışmanın hayalini kuran Derun, yurtdışında çalışırken her zaman “Keşke bir gün bu tarzda bir işi Türkiye’de yapsak” diyerek bugünün gelmesini bekledi.
Sonunda iki yıl önce üç kişiyle çıktığı yolda yaklaşık 30 kişiyle çalıştı. Önce hayalinde sonra da filmde yarattığı, 30. yüzyılda geçen hikâyede kahramanımız, ideallerine bağlı Murat Kaptan. 2911 yılında, uzayda henüz tam olarak keşfedilmemiş ‘Dokuzuncu Sektör’de bulunan bir nebulanın içinde araştırma yapmak üzere, ekibiyle birlikte Albatros Uzay İstasyonu’ndan TCG Savarona isimli gemisiyle yola çıkıyor. Sıradan görünen bu görev, kaptan ve ekibini büyük bir savaşın içine çekiyor. Çünkü Bruxa adlı zalim büyücü, tüm evrene hükmetmek istiyor. Bruxa, yüzyıllar boyunca hükmettiği halkını köleleştirmiş ve hedeflerine ulaşmak için beklediği fırsata kavuşmak üzere. Kendisine hizmet edecek yeni köleler bulmak içinse ilk hedefi Dünya. Filmde Murat Kaptan’ın dört kişilik ekibinin tüm evreni yönetmek isteyen Bruxa’ya karşı koyup koyamayacağını izleyeceğiz.
“Ben insanlığın yok olduğu hikâyeleri sevmiyorum. Bizim kurduğumuz dünyanın insanları gelişmiş, egolarını aşmış bir halde. İstanbul’un kimliğini bozmadık. Ancak gelişmeleri ve teknolojiyi var olan yapılanmayla uyumlu bir şekilde harmanladık. Filmde uçan araçlar, insan taşıyan mekikler görebilirsiniz” diyor Michael Şahin Derun. Ve tüm bunların yapılması için bütçenin üç milyon doları geçtiğini söylüyor.

Örümcek Adam ve Matrix’te çalıştı

Senaryoyu yazan, animasyon görsel efekt ekibindeki yönetmen Michael Şahin Derun, İstanbul doğumlu. 1985’te ailesiyle Avustralya’ya taşındı. Hem çalıştı hem de psikoloji diploması aldı. İlgi alanlarından biri bilgisayar grafik işleriydi. Bu yüzden Avustralya’nın büyük kanallarından birinde reklam yapım bölümünde işe girdi. Ardından Lightwave 3D adındaki yazılımla 3D animasyon çalışmalarına başladı. Şansı yaver gitti ve kanal Derun’u sinema-televizyon eğitimi için TAFE (Technial And Further Education) olarak adlandırılan koleje yolladı. Bir arkadaşı ‘Babylon 5’ dizisinde efekt yapacak birini aradıklarını söyledi. Böylece başarılara giden yola çıkmış oldu. Bu çalışmasıyla Emmy ödülü aldı. Ardından Matrix serisi (3 film), Örümcek Adam (2 film), Titanik, Tomb Raider, Blade, Star Trek’te yer aldı. 2000’de Örümcek Adam filmiyle görsel efekt Oscar’ı alındı.

Neden önemli?

Film, Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmi olacak.
‘Uzay Kuvvetleri 2911’, pozitif bilimi temel alıyor. Türkiye’de gençlere örnek olabilecek, eli silah tutmayan, sorunlarını kaba kuvvetle çözmeyen; bunun yerine zekâsını kullanan bir kahraman modeli yaratma hedefinde.
Türkiye’de henüz başka bir yapımda kullanılmamış yeni nesil Motion Capture ve 4K tarama teknolojileri ilk kez bu filmle ülkemize gelmiş olacak.
Film daha hazırlık aşamasındayken görsel efekt platformu olan Siggraph’a davet edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle