Gündem Haberleri

  Satış Acemisi

  Hakan Ömer GİDER
  06.10.2003 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Kimse annesinin karnından hiçbir mesleğin sahibi olarak doğmadığı için, satışçı olarak da doğmaz. Eskiden çok önemli olan konuşkanlık, laf ebeliği, hazır cevaplık ve yırtıklık gibi anne karnından çıkışta genlerimizden bize geçen miraslar, maalesef günümüzde eski önemini yitirmiş kavramlardır.

  Bu nedenle satış işine yeni başlayana ve satışı bildiği halde bir satış grubuna yeni girene “satış acemisi” denir. Bu acemilik yalnızca kişinin satışçılık konusundaki bilgisizliğinden değil, aynı zamanda sattığı ürünle ilgili bilgisizliğinden de kaynaklanır.

   

  “Acemi” sözcüğünün Türk Dil Kurumu’ndaki karşılıklarına bakarak çalışmaya başlamakta yarar var. Acemininbirinci sözlük karşılığı; “Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen” şeklinde yazılmış. Satış Acemisi de iş olarak yapmaya çalıştığı satışçılıkta henüz pişmemiş, nerede nasıl davranacağını bilmeyen, müşteri karşısında yeterli performansı gösteremeyen kişilerdir.

   

  İkinci sözlük karşılığı; “işinde, mesleğinde ilerlememiş”, üçüncü anlamı; “bir yerin bir şeyin yabancısı”, son olarak da tarihte, “saraya yeni alınmış cariyeye verilen ad”. Dördüncü karşılığını bilemem ama her üç karşılığı da satışla doğrudan ilgili tanımlar olarak görülmektedir.

   

  Acemi satışçı tıpkı acemi asker gibi grup içerisinde belli bir dönemi çömezlikle geçirir. Başta getir-götür işleri olmak üzere elemanın kabiliyeti doğrultusunda müdürün arabasının yıkanmasına kadar gidilir! Araba yıkama konusu tamamen iyi niyetten ve yapılacak iş olmamasından dolayı yapılıyorsa, sorun yok. Ama bu davranışta bir yalakalık, müdüre yaranma söz konusuysa doğru bir davranış değildir! Araba yıkanır, siz de bu tip yazılara konu olursunuz.

   

  Satışçının acemilik çektiği bir nokta da çalıştığı yerdeki iş yapılma biçimidir. Bir satış grubuna, es kaza bir satış elemanı olarak girdiğinizde eğer bir de muzip bir grubun içine düştüyseniz... Tıpkı; üniversite yurtlarına sonradan gelen öğrencilere yapıldığı gibi size ilk gece ezberini* yaptırırlar.

   

  (*İlk gece ezberi:Yurt-Kur’da kalanlar bilir. Yurda son gelen bir acemiye genellikle birkaç yıldır orada kalanlar, “yarın sorulacak” diyerek girişte asılı olan 35 maddelik yurt kurallarını ezberletirler. O kuralları tabii ki kimse sormaz.)

   

  Bu ezber içinde neler vardır ;

   

  “...Yaptığın her görüşmeyi şefine bildir”,

  “...Sana verilen iskontonun üzerine çıkamazsın ama şefin bir yüzde beşi daha vardır”,

  “...Eski malları yenileri ile değiştirme, depo iade almaz”

  “...Sipariş teslim tarihini kesin olarak verme, mutlaka gecikir...”,

  “...Maaşları ayın beşinde alırsın ama genelde gecikir”,

  “...Primler üç ayda bir zorla ödenir”,

  “...Ahmet Bey dışında herkes saat dokuzda burda olur, sakın geç kalma maaşından keserler”, 

  “...Özel bir işin için bir yere gideceksen izin isteme vermezler, kaçak git, idare ederiz...”

   

  Siz bunları duyduğunuzda, “ben hangi cehennemdeyim” diye de düşünebilirsiniz. Bu kurallar aslında bu kadar sıkı değildir. Ama sizin konuştuğunuz işgüzar sizi ilk günden moralman çökertip, grup içindeki gücünü korumak ister.

   

  Acemi satışçı acemiliğini atmak için bilmediklerini sormalıdır. Ama aynı şeyi aynı kişiye iki kezden fazla sormamalı aksi halde acemiliğe süresiz olarak devam etmek zorunda kalabilir.

   

  Ürünü tanımak, firmanın geçmişini ve pazardaki duruşunu bilmek, sektör hakkında bilgi toplamak, müşterisini tanımaya çalışmak acemiliği hızla uzaklaştıran ve müşterinin gözünde rahatsız etmeyen bir görünüm almak için önemlidir.

   

  Bu satırların yayınlandığı siteden iş bulmaya çalışan binlerce kişiye kıssadan hisse; acemiliği “siz” isterseniz çabuk geçersiniz. Tek kuralı her işi bir profesyonel gibi düşünmek ve bir profesyonel gibi davranmak. Profesyonelliği de zamanla siz keşfedeceksiniz !

   

  Hakan Ömer GİDER

  Expochannel TV,

  Expoİşletme Programı Yapımcı ve Sunucusu 

   

  Yazar hakkında

  Hakan Ömer Gider, Satış ve Pazarlama Uzmanı, TV Program Yapımcı ve Sunucusu, Eğitim ve Yönetim konusunda Danışman ve Eğitimci. 1990’da Marmara Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nü, 1995’te aynı üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını “Kişisel Satışta Yaratıcı Satışçılık ve Satış İtirazları” konulu teziyle tamamladı. “Pazarlama Sohbetleri” başlığı altında beş yıl süreyle köşe yazıları yazdı. Çeşitli sektör ve ürün grupları için piyasa araştırma raporları hazırladı. Fuarcılık, yayıncılık ve reel sektörde yöneticilik görevlerinde bulundu. Expo İşletme’nin yapımcı ve sunuculuğunun yanı sıra Expometre’yi de Çetin Ünsalan ve Tolga Hürmeriç’le birlikte hazırlayıp sunuyor. Kültür Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak satış yönetimi konusunda ders vermektedir.

   

  Görüş ve önerileriniz için: hgider@expochanneltv.com 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı