GeriGündem Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala, vatandaşlar merak ettikleri sorulara yanıt arıyor. Kurban kesimi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de 'Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?' oldu. Bu soruya Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıtı merak eden vatandaşlar, internette araştırma yapıyor. Peki, satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?

'Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?' sorusu, kurban ibadetini gerçekleştirilecek vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. İşte, milyonlarca Müslüman'ı yakından ilgilendiren 'Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalıdır?' sorusuna Diyanet'in verdiği yanıt...

Satın alınan kurbanlığın kesilmeden önce ölmesi hâlinde satın alan kişinin ekonomik durumuna göre farklı hüküm uygulanır. Şayet kişi varlıklı ise, yenisini alıp onu keser. Çünkü kendisine vacip olan kurbanı kesmiş değildir. Fakat yoksulsa yenisini almasına gerek yoktur. Çünkü yoksula kurban vacip değildir, satın almakla, satın aldığı hayvanı kesmeyi kendisine vacip kılmıştır. Aldığı hayvan ölünce, vücûbiyet düşer ve yenisini almak gerekmez (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 160; Kâsânî, Bedâi‘, V, 66).

Kurbanın satıldıktan sonra satıcının elinde emaneten dururken ölmesi veya başka bir sebeple kesilememesi durumunda ne yapılmalıdır?

Satın alınıp da, korunmak veya beslenmek üzere kurban bayramına kadar satıcının yanında bırakılan kurbanlık hayvan onun yanında emanet hükmündedir. Emanet malın telef olması hâlinde, emaneti elinde tutanda kasıt, kusur veya ihmal bulunmadığı sürece sorumlu olmaz. Dolayısıyla, satıcı emanet malı, korunması gerektiği şekilde korur da buna rağmen mal telef olursa onu tazmin etmesi gerekmez (Merğînânî, el-Hidâye, VI, 211). Bu durumda, kurbanlık hayvanın daha önce ücreti ödenmemişse, alıcının ödemesi gerekir. Ölen hayvanı satın alan kişi zenginse, yenisini alıp kesmek zorundadır. Yoksulsa yeniden hayvan alıp kesmesi gerekmez (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 160; Mehmed Zihni, Ni‘met-i İslam, s. 880).

Fakat kurbanlık hayvanı elinde emanet olarak bulunduran kimse, onu gerektiği şekilde korumaz veya ihmalkâr davranır ve bu yüzden hayvan telef olursa hayvanın değerini tazmin etmesi gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 160). Bu durumda da hayvan sahibi zenginse yenisini alıp keser. Yoksulsa kesmesine gerek yoktur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle