Gündem Haberleri

  Satıcı'dan MB'ye: Faiz silahını kullan

  A.A
  25.07.2007 - 17:00 | Son Güncelleme:

  Seçimlerin ardından dolarda yaşanan değer kaybı ihracatçıları zor durumda bıraktı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Merkez Bankası'nın devreye girmesi gerektiğini belirterek, "şimdi faiz silahını çekip faizi süratle aşağıya doğru çekmeli” diye konuştu.

  Satıcı, 22 Temmuz seçimlerinin  yarattığı güven ortamının, uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye olan  ilgisini artırdığını, dolayısıyla döviz ve kaynak arttığı için kurların  aşağı doğru gittiğini söyledi. Bu güvenin Merkez Bankası tarafından da değerlendirilerek faizlerin  düşürülmesi gerektiğini ifade eden Satıcı, şöyle devam etti:

  “Geçen sene Mayıs ayında  uluslararası piyasalarda çıkan çalkantı, Türkiye'de döviz kurunu  tetikledi, yukarı doğru tırmanmaya başladı. Merkez Bankası bunu görüp, risk almadan 4 puanlık faiz artışı yaptı. Aynı şekilde güven ortamı  doğduğunda, bu güven ulusal ve uluslararası yatırımcılar tarafından  teyit edildiğinde Merkez Bankasının da süratle Türkiye'nin sırtına  bindirdiği 4 puanlık faizi indirmesi gerekiyor. Gerekiyorsa Merkez  Bankasının olağanüstü bir toplantıyla bunu değerlendirmesi gerekiyor.”

  NE OLACAK BU DOLARIN HALİ?

  MB'NİN GÖNLÜ OLANA KADAR...

  Dolardaki düşüşün devam etmesinin Türkiye adına büyük bir tehlike  olacağını savunan Satıcı, şunları kaydetti:

  "Merkez Bankası, nasıl ki kurlar Mayıs ayında yükseldiğinde faiz silahını çekip 4 puan birden artırmışsa şu anda da aynı şeyi yapması lazım. Yani Merkez Bankasının, şimdi faiz  silahını çekip faizi süratle aşağıya doğru çekmesi gerekiyor. Başka bir  yolu yok bunun. Bunu tartışmayız bile. Bunu hemen yapması lazım. Merkez  Bankasının gönlü olana kadar memleketin canı çıkar. Bunlar hızla  alınması gereken kararlar. Bunun bedelini vatandaş ödüyor. Bu vatandaş,  Türkiye'ye, ihracata, istikrara güveniyor diye ceza mı ödeyecek?”

  BU DALGALI KUR DEĞİL

  Türkiye'de ihracatçıların dalgalı kur politikasını benimsediğini, ancak bu kur modelinin yüksek faizle örtülendiğini kaydeden Satıcı, kuru aşağı  doğru çeken yüksek faizin normal seviyeye gelmesi durumunda kurun da  kendi doğal süreci içinde dalgalanabileceğini söyledi.

  Oğuz Satıcı, “Bugün dalgalı kur rejiminin işlediğini söylemek herhalde  şaka gibi bir şey olur. Dalgalı kur fiilen işlemiyor” dedi.

  İHRACATÇININ DÜŞÜK DOLAR PANİĞİ

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı