Gündem Haberleri

  Şartla tahliyeden insan manzaraları

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesi Yasası'ndan yararlananların tahliyesi kimi üzüntülü kimi sevinçli kimi ilginç olayların yaşanmasına da neden oluyor. Tahliye edilen erkek mahkumlardan bir bölümü askere alınırken, Edirne'de bir mahkum tahliye edileceği guan firar etti.

  Oğlunun ölümüyle yıkıldı.

  Kayınbiraderini yaralamaktan 5 yıla hükümlü olan ve yasa kapsamında tahliyesine karar verilen Uğur Yurtgün (45), bugün cezaevi çıkışında oğlunun öldürüldüğünü öğrendi. Askerden izinli gelen 22 yaşındaki Onur Yurtgün, dün gece kızkardeşine laf atan 2 kişiyle girdiği tartışmanın sonucunda bıçaklanarak öldürüldü. Bu nedenle hemen tahliye edilen Baba Yurtgün, cezaevinden çıkıp Konya Numune Hastanesi morguna, oğlunun cesedini almaya gitti.

  Cezaevinden askere

  Alanya'da tahliye edilen ve asker kaçağı oldukları belirlenen 2 kişi, askerlik şubesine, haklarında başka suç iddiaları olan 2 hükümlü de polise teslim edildi. Manisa E Tipi Cezaevi'nden salınan kişilerden 25'i, vatani görevlerini yapmadıkları gerekçesiyle askere alındı. Eskişehir Açık Cezaevi'nden tahliye olan 101 hükümlüden 17'si asker firarisi olmaları nedeniyle cezaevinden alınarak askerlik şubesine teslim edildi.

  Nuriş mahkumları

  Uşak E Tipi Cezaevi´nde Şartlı Tahliye Yasası´yla affı hakeden 23 mahkum, Nuriş çetesinin isyanına adları karışınca özgürlüğüne kavuşamadı. Kasım ayı başında Karagümrük Çetesi Lideri Nuri ve Vedat Ergin kardeşlerin kanlı isyanına karışarak adam öldürme ve işkence suçlarından haklarında tevkif kararı verilen 23 mahkum, bu nedenle aftan yararlanamadı. 106 mahkumdan 83´ü af sevinci yaşadı. Cezaevinden ilk tahliye edilen mahkumlar Musa Kartal ve Şener Şen ``Nuriş olaylarında ve siyasi suçluların eylemlerinde çok yıprandık. Psikolojik olarak etkilendik. İşkence görmedik ama burası cehennem. Cehenneme el sallanmaz'' diyerek arkalarına bakmadan cezaevinden ayrıldı.

  Tahliyesine 5 gün kala affedildi

  Mersin cezaevinden ilk çıkan ise, çalıştığı bankadan 204 milyar lira zimmetine geçiren ve tahliye edilmesine 5 gün kalan Neşe Sevimli oldu.
  5 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırılan Neşe Sevimli'nin normal ceza süresi 28 Aralık'ta dolacaktı. Şartlı salıverme ile, bayram öncesi özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

  Cezaevinden çiktı, kazada öldü

  Isparta Cezaevi´nden önceki akşam tahliye olan Emine Övmen adlı mahkum, Antalya´nın Kumluca İlçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü.
  Yaklaşık 4 yıl önce Antalya´da işlediği bir cinayet yüzünden 15 yıl hapse mahkum edilen 39 yaşındaki Emine Övmen, Af Yasası´ndan yararlanarak önceki akşam saat 21.00´da tahliye edildi. Geceyi Isparta´da geçirdikten sonra bu sabah memleketi Antalya´nın Kumluca İlçesi´ne giderken bindiği taksi, tankerle çarpıştı. Emine Övmen ile taksi sürücüsü 33 yaşındaki Ramazan Aydemir olay yerinde can verdi.

  Eskişehir'de üretim durdu

  Eskişehir Açık Cezaevi'nde kalan 118 hükümlüden 101'i af yasasından yararlanarak tahliye edildiler. Sadece 17 hükümlünün kaldığı cezaevindetki atelyelerde üretim durdu. Demir doğrama, mobilya, kaynak, el sanatları atelyeleri ve ekmek fabrikasınun bulunduğu cezaevinin yıllık cirosunun 30 trilyon liraya yakın olduğu belirtildi.

  14 saat sonra yeniden tutuklandı

  Konya´nın Beyşehir ilçesinde aftan yararlanarak tahliye edilen hırsızlık suçundan hükümlü Özkan Perinçek, başka suça karıştığı belirlenince 14 saat sonra yeniden yakalanarak, cezaevine konuldu.
  Perinçek, Beyşehir Cezaevi´nden önceki gün saat 16.00 sıralarında salıverildi. Kemer Cumhuriyet Savcılığı sanığın başka bir hırsızlık olayına karıştığını bu nedenle tahliye edilmemesi gerektiğini bildirdi. Perinçek´in tahliye edildiği anlaşılınca, güvenlik kuvvetlerine bilgi verildi. Özkan Perinçek, serbest bırakıldıktan 14 saat sonra Konya´da yeniden yakalanarak, Beyşehir Cezaevi´ne konuldu.

  Tahliye olacağı gün firar etti

  Edirne Tarım Açık Cezaevi´nde adam öldürmeye teşebbüs suçundan bulunan bir hükümlü, af yasasından yararlanacağı gün firar etti. Edirne Tarım Açık Cezaevi Müdürlüğü görevlileri önceki gece saat 24.00´te sayım yaptılar. Sayımın sonucu 6136 sayılı Kanuna Muhalefet ve Adam öldürmeye teşebbüs suçundan hükümlü olan 26 yaşındaki Melik Özdemir´in firar ettiği anlaşıldı. Yetkililer, Melik Özdemir´in son çıkarılan Şartlı Tahliye Yasası´ndan yararlandığını ve dosyasının tahliye işlemleri yapılmak üzere mahkemeye gönderildiğini belirttiler. Firari Özdemir´in yakalanması için jandarma ve polis ekipleri geniş çaplı operasyonlar başlattı. Yetkililer aftan yararlanma hakkı bulunmasına rağmen mahkumun firar etmesi konusunda, ``Herhalde dışarıda kalacağı bir yer yoktu. Bu nedenle infazını yakmayı düşünmüş olabilir'' dediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı