Gündem Haberleri

  SARS'ı bulan bilim adamı Antalya'ya gelecek

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Dünya genelinde geçen yıl paniğe yol açan Uzakdoğu kökenli Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) hastalığını bulan Hong Kong Üniversitesi'ndeki ekibin lideri JSM Peiris, Antalya'ya gelecek.

  ABD'deki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin işbirliğiyle düzenlenen, ''9. Uluslararası AntiviralSempozyumu'', 9-12 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak.

   

  Sempozyumun Onursal Başkanlığı'nı, AIDS tedavisinde kullanılan en önemli ilaç olan AZT'yi bulan Yale Üniversitesi'nde William Prusoff, Uluslararası Başkanlığını da aynı üniversiteden Yung-Chi Cheng yapacak. Sempozyumun yerel başkanlığını ise A.Ü. Tıp Fakültesi ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Mithat Bozdayı üstlenecek.

   

  Sempozyumda, dünyada AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve SARS konusundaki çalışmalarıyla ilk sıralarda yer alan bilim adamları biraraya gelecek.

   

  Sempozyumun Yerel Başkanı Prof. Dr. Bozdayı, yaptığı açıklamada, günümüzün en önemli sağlık sorunu olan SARS konusunun, 3 gün süreyle dünyaca ünlü bilim adamlarınca ayrıntılarıyla tartışılacağını bildirdi.

   

  AIDS, SARS, Hepatit B ve Hepatit C hastalığının bugün dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ve yüzmilyonlarca insanı yakından ilgilendirdiğini anlatan Prof. Dr. Bozdayı, şu bilgileri verdi:

   

  ''Geçtiğimiz yıl dünyada adeta paniğe yol açan SARS hastalığı, solunum yollarında sıkıntı yaratarak, ölümlere yol açıyor. Sempozyuma,SARS'ı bulan, Hong Kong Üniversitesi'ndeki ekibin önde gelen bilim adamlarından JSM Peiris ile yine bu konuda önemli çalışmaları bulunan Çin'deki Şangay Üniversitesi'nden Hualiang Jiang, Pekin (Çin) Tıp Fakültesi'nden Gang Liu de katılacak. Japonya'dan, Almanya'dan, Belçika'dan ve Tayvan'dan da değerli bilim adamları sempozyumda yeni elde ettikleri bilgileri meslektaşlarıyla paylaşacak.''

   

  Sempozyuma ABD'nin önde gelen bilim adamlarının da katılacağına değinen Prof. Dr. Bozdayı, AIDS'in tedavisinde kullanılan AZT adlı ilacı bulan, Yale Üniversitesi'nden William Prusoff'un da AIDS'in tedavisinde elde edilen ilerlemeler konusunda bilgi vereceğini belirtti.

   

  Prof. Dr. Bozdayı, ''ABD'lilerin düzenlediği bu toplantı için Hepatit B ve Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçları bulan çok ünlü bilim adamları Antalya'ya gelecek. SARS çok yeni ve güncel bir konu. Türkiye'de bu konuda, bu ölçekte bir toplantı ilk kez yapılacak. Türk bilim adamlarının ve hekimlerinin de bu sempozyuma ilgi göstereceklerini umuyoruz'' diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı