Gündem Haberleri

  Saros yerine Van beşik gibi sallandı

  Hürriyet Haber
  11.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanadalı Prof. Buckthougth'un ‘‘10 Temmuz'da Saros'ta büyük deprem olacak’’ kehaneti tutmazken, önceki gece Van Gölü merkezli 3 deprem oldu. Can kaybı olmazken vatandaşlar sokaklarda sabahladı.

  Kanadalı deprem uzmanı Prof. Dr. Karl Buckthougth'un, dün Saros Körfezi'nde Richter ölçeğine göre 6 şiddetinde deprem olacağı iddiası boş çıkarken, Van önceki gece art arda gelen depremlerle beşik gibi sallandı.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, deprem kuşağında yer alan Van'da, önceki gün saat 17.40'ta meydana gelen 3.7 şiddetindeki depremi takiben, gece saat 01.16'da 3.4 ve saat 02.17'de 3.8 şiddetinde 2 deprem daha meydana geldi. Depremlerin merkez üssünün Van Gölü olduğu bildirildi.

  Depremlerde can ve mal kaybı olmazken, bazı binaların duvarlarında çatlaklar oldu. Depremin yarattığı korkuyla evlerini terk eden vatandaşlar, kendilerini bahçe ve sokaklara attı.

  Geceyi dışarıda geçiren vatandaşlardan bir bölümü de Van Gölü kıyısında battaniyelere sarınıp uyuyarak sabahladı. Güneşin doğmasıyla birlikte korkuyu üzerinden atan vatandaşlar evlerine döndü.

  YÜKSEKOVA'DA DA DEPREM

  Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde de hafif şiddette yer sarsıntısı meydana geldi. Dün saat 11.03'de meydana gelen 3.7 şiddetindeki depremin merkez üssünün Van'ın 120 kilometre doğusundaki Yüksekova-Başkale civarı olduğu, ilçede can ve mal kaybına yol açmadığı bildirildi. Bartın'ın Ulus ve Çankırı'nın Şabanözü İlçelerinde de, dün sabaha karşı hafif şiddette iki ayrı deprem meydana geldi.

  SAROS SAHİLLERİ DOLU

  Bu arada, Kanadalı Prof.Dr. Karl Buckthougth'un, Saros Körfezi'nde deprem olacağı iddiasına rağmen, bölgedeki vatandaşlar günlük yaşamlarına devam ettiler. Saros Körfezi'nin Erikli, Mecidiye, Enez, Yayla, Sultaniçe ve Danişment sahillerinde tatillerini geçiren yazlıkçılar, iddiayı ‘‘Gülünç ve bilimsel dayanağı yok’’ diye yorumladı.

  Saros Körfezi'nde bulunan birçok turistik tesis ve pansiyon, deprem olacağı iddia edilen dünü, dolu geçirdi. Hafta sonu için İstanbul, Edirne ve Kırklareli'nden Saros'a gelen tatilciler, yer bulamadı ve konaklamak için sahile 30 kilometre mesafede bulunan Keşan'daki otellere yerleşti. Plajları dolduran tatilciler, gün boyu güneşlendi ve denizin tadını çıkardı. Bölgede tatilini geçirenler, biraraya gelerek, 10 Temmuz tarihini bölgede ‘‘Deprem günü’’ olarak kutlamaya karar verdi.

  Deprem profesörü Saros'ta

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Işıkara da, Saros bölgesinde sahilleri gezerek yazlıkçılarla sohbet etti. Keşan-Erikli sahilinden sonra dün de Gelibolu sahilindeki yazlıkçılarla görüşen Işıkara, ‘‘Tatilcilerin moralini son derece yüksek gördüm. Bu asılsız iddialardan etkilenmemişler’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı