Gündem Haberleri

  'Şaron Batı Şeria'yı ilhak için ABD'den destek isteyecek'

  KUDÜS (A.A)
  02.01.2006 - 12:59 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, Batı Şeria'yı ilhak etmek için ABD'den destek isteyeceği öne sürüldü.

  İsrail'de yayımlanan Maariv gazetesi, Şaron'un, Filistinlilerle barışı öngören “yol haritası”nı eninde sonunda rafa kaldırmak niyetinde olduğunu belirtti.

  Şaron bunun yerine işgal altındaki Batı Şeria'yı ilhak etmek için Washington'un desteğini arayacağını kaydeden gazeteye göre Şaron, Filistinlilerin militan grupların üzerine gitmediği gerekçesiyle, İsrail'in barış planınından vazgeçme ve sınırlarını tek taraflı belirleme hakkı olduğu görüşünü savunacak.

  Gazetenin haberinde, Şaron'un bu planını Filistin'de bu ay yapılacak seçimlerden sonra halka açıklamayı düşündüğü belirtildi. Haberde, İsrailli yetkililerin planı şimdiden ABD yönetiminin temsilcilerine sunduğu da kaydedildi.
  Haberde, “İsraillilerle Filistinliler arasındaki görüşmelerde gerçek bir başarı şansı olmadığı, dolayısıyla bu konudaki doğal ortağın Washington olduğunun Amerikalılara iletildiği” belirtildi.

  Maariv gazetesi, İsrail'in Batı Şeria'da onlarca yerleşim alanının boşaltılmasını önereceğini; bunun karşılığında da ABD yönetiminden Batı Şeria'nın kalan kısmıyla Doğu Kudüs'un bazı bölümlerinin ilhak edilmesini desteklemesini isteyeceğini yazdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı