Gündem Haberleri

  "Sarkozy'nin dedesi, Osmanlı'ya sığınmış bir Musevi idi..."

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  24.01.2012 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Bunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hatırlattı AK Parti grup toplantısında.

  Herkes Başbakan'ın, soykırımı inkar etmeyi suç sayan yasayı onaylayan Fransa'ya karşı Türkiye'nin uygulayacağı yaptırımları açıklamasını bekliyordu.
  Ancak Başbakan, AK Parti grup toplantısında bekleneni yapmadı.

  Yine de Fransa olayına öyle bir açıdan yaklaştı ki, siyasi açıdan Türkiye'nin alabileceği tüm önlemlerden daha fazla zararlı olacak bir noktaya vurgu yaptı.
  Başbakan, grup konuşmasında doğrudan, Fransa Meclisi'nin her iki kanadından da geçen yasanın en büyük destekçisi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi hedef aldı.

  Başbakan'ın yaptığı vurgu, hakikaten Sarkozy'yi sıkıntıya düşürecek nitelikte.

  Çünkü Fransa'da merkez sağ kesimin temsilcisi Sarkozy'nin önündeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ülkesindeki aşırı sağcıların oylarına ihtiyacı var.
  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonucun ilk turda alınması beklenmiyor. İşin ikinci tura kalacağı, Sarkozy'nin Sosyalist rakibi ile karşı karşıya geleceği tahmin ediliyor. Bu durumda Sarkozy'nin beklentisi, Fransa'daki aşırı sağ, başka bir deyimle ırkçı oyları alabilmek.

  Fransa Cumhurbaşkanı, işte tam da bu nedenle, kariyeri boyunca en çok ailesinin dinsel kimliğine vurgu yapmamaya özen gösterdi. Çünkü aşırı Fransız sağı, "kendinden olmayanı" dışlama eğiliminde.

  İşte Başbakan Erdoğan da, tüm dünyanın "acaba Türkiye ne yapacak?" diye merakla beklediği konuşmasında, tam bu noktaya, Sarkozy'nin konuşulmasını hiç istemediği bu noktaya vurgu yaptı.

  Kısacası, Başbakan doğrudan Fransız seçmenine, hatta aşırı sağ seçmenine seslendi.

  Sarkozy'nin hiç istemediğini yaptı.

  CHP'Lİ ÖZCAN'DAN GÜL VE ERDOĞAN'A ÇAĞRI: FRANSA'YA GİDELİM, YASAYI BERABER İHLAL EDELİM

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı