Gündem Haberleri

  Sarkozy ve Merkel Airbus krizinin aşılması konusunda anlaştı

  (a.a.)
  16.07.2007 - 21:11 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Airbus uçak fabrikasının bağlı bulunduğu EADS grubunun yönetiminde çıkan krizin aşılması konusunda anlaşmaya vardı.

  İki lider, Airbus uçaklarının üretildiği Fransa'nın Toulouse kentinde, son aylarda iki ülke arasında önemli sorun yaratan krizi görüşmek üzere bugün bir araya geldi.

  İki ülke lideri arasında bugün yapılan anlaşma gereği, EADS grubunun iki başlı yönetimine son verilmesi kararlaştırıldı. Yeni anlaşma gereği, ulusal hassasiyetleri de daha iyi göz önüne alabilmek için Fransa ve Almanya arasında rotasyonla değişecek, bir yönetim kurulu başkanı ve murrahas aza (ceo), grubun yönetiminde söz sahibi olacak.

  Sarkozy, anlaşmanın ardından yaptığı açıklamada, "Bugün çok önemli bir gün, grubun yönetimi için önemli kararlar aldık”dedi.

  Grubun yönetimi ve alınacak önemli ekonomik kararların gecikmesi, son dönemde Paris ve Berlin arasındaki ilişkilerinde de gerginleşmesine yol açmıştı.

  Airbus'ın uzun zamandır beklenilen uzun mesafe yolcu uçağı A380 modelinin üretiminin gecikmesi, grubun mali açıdan dar boğaza girmesine de neden olmuştu.

  Ekonomik kriz yüzünden grubun, 10 bin işçiyi çıkartacağını açıklaması, yine iki ülke arasında “Fransa'da mı, yoksa Almanya'da mı daha fazla işçi çıkartılacak kavgasına yol açmıştı.

  Avro para birimin, ABD doları karşısında güçlenmesi, Airbus'ın ezeli rakibi Boeing satışlarının da son dönemde daha fazla artmasına yol açmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı