Gündem Haberleri

  "Sarkozy önce kendi aynaya baksın"

  Hürriyet Planet
  07.10.2011 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erivan ziyareti sırasında Türkiye'ye "tarihle yüzleşme" çağrısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye cevap verdi. Türkiye'nin 1915 olaylarıyla ilgili gocunacak bir şeyi olmadığını belirten Davutoğlu, Fransa'nın sömürgeci geçmişine atıfta bulunarak, "Bize tarihle yüzleşme tavsiyesi verenler önce aynaya baksın" dedi.

  Dış politika konularında genel bir değerlendirmenin yapıldığı BDP'yi ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Sarkozy'nin açıklamalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Bu tür açıklamaları bir siyasi oportünizm olarak görürüm. Maalesef Avrupa'da ne zaman seçim ortamına girilse bu tür siyasi oportünizmler yapılıyor. Bu açıklamanın bugün yapılıyor olmasının, tamamıyla Fransız iç siyasetindeki tabloyla ilgili olduğunu değerlendiriyoruz. Bu çok yanlış bir açıklamadır" diye konuştu.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bu açıklamanın Türkiye ile Ermenistan arasında başlayan ve bir takım aksamalara rağmen sürmekte olan süreci de olumsuz etkileyecek bir tavır olduğuna işaret eden Davutoğlu, bu tür açıklamaların herhangi bir barış sürecine katkıda bulunacağını düşünmenin mümkün olmadığını belirtti. Davutoğlu, şunları söyledi:

  "Biz tarihimizle yüzleşiriz ama bizim tarihimiz Türklerle Ermenilerin asırlarca bir arada yaşama tarihidir aynı zamanda. Aynı şehirlerde, aynı mahallelerde yaşamak, aynı kültürü teneffüs etmek. Mimari olarak Türk mimarisi dediğimiz unsurlarda Ermeni kardeşlerimizin, o dönemdeki vatandaşlarımızın çok büyük katkıları da olmuştur.”

  "BİZE DERS VERMESİNLER" 

  Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu tarihle biz yüzleşiriz, bunda problem yok. Ama esas kendi tarihleriyle yüzleşemeyecek olanların, uzun sömürgecilik asırlarıyla, hükmettikleri toplumlarla hiç kaynaşmayan, onları alt sınıf olarak, uşak olarak gören zihniyetlerin kendi tarihleriyle yüzleşmeleri lazım. Sömürgeci bir geçmişe sahip olan herhangi bir devletin ya da toplumun Türkiye'ye tarihle yüzleşme konusunda ders verme gibi bir tutuma hakkı yoktur.

  Başta Afrika halkları olmak üzere, Fransa'nın kendi tarihiyle yüzleşmesinde büyük fayda var, dünya barışı için. Biz her zaman kendi tarihimizle yüzleşiriz. Bu konuda çok açık tavır da takındık. 1915'teki acıların hepimizin acısı olduğunu defaatlerce vurguladık. 'Karşılıklı olarak acılarımızı adil bir hafıza ile paylaşalım' dedik. Bu konuda bizim gocunacak bir yönümüz yok. Ama tarihle yüzleşme tavsiyesini bize söyleyenler önce aynaya baksınlar."

  SARKOZY NE DEMİŞTİ?

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, resmi ziyarette bulunduğu Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan dün Türkiye'ye, 1915 olaylarıyla yüzleşme çağrısı yapmıştı.

  Sarkozy, "Fransa ve Almanya gibi Türkiye de büyük bir ülke. Bu yüzden Fransa ve Almanya'nın yaptığı gibi Türkiye de tarihini gözden geçirmeli" ifadesini kullanmıştı.

  Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin yıl sonuna kadar Ermeni iddialarını kabul etmemesi durumunda "başka girişimlerde de bulunacaklarını” söylemişti. Sarkozy, “başka  girişimler" arasında Ermeni iddialarının kabul edilmemesine cezai yaptırım uygulanmasını sağlayacak yasa tasarısının Fransız meclisinden geçirilmesinin de bulunduğunu belirtmişti.

  Açıklamalarını bugün de sürdüren Sarkozy, Türkiye'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını, kendisinin cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edeceğini ümit ettiğini söyledi.

  SARKOZY'NİN ERİVAN ZİYARETİNDEN KARELER

  “TARİHÇİLERİN ROLÜNE SOYUNACAĞINA…”

  Sarkozy'nin dün Ermenistan'da yaptığı açıklamalara Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan da yanıt geldi.

  Bakan Bağış, 2 günlük resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da gazetecilerin, Sarkozy'nin “1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen ve İsviçre'dekine benzer yasa çıkarabilecekleri” yönündeki ifadelerinin sorulması üzerine, Sarkozy'nin asli göreviyle ilgilenmesinin daha iyi olacağını söyledi.

   “Herhalde Fransa'daki son siyasi anketlerin neticesi bayağı kendisini ürkütmüş ki Sarkozy, bu tür yaklaşımlar içerisine giriyor” diyen Bağış, şunları söyledi:

   “Dün Fransa'nın İçişleri Bakanı ile bir araya geldiğim zaman kendisine de söyledim. Biz siyasilerin görevi geçmişi ve geçmişte yaşanan olayları belirlemek değildir. Siyasilerin görevi geleceği belirlemektir. Sayın Sarkozy tarihçilerin rolüne soyunacağına, ülkesinin içine girmiş olduğu ekonomik girdaptan nasıl kurtulacağına biraz kafa yorarsa, üyesi olduğu AB'nin geleceğine yönelik projeler üretirse, Avrupa için de Fransa için de ve dünya huzuru için de daha anlamlı olur. Buna sadece yaklaşan seçimlerin istismarı deriz, başka bir yorum getirmenin anlamı olmaz.”

  FRANSIZ BAKAN: SARKOZY'NİN SÖZLERİNE BAŞKA ANLAMLAR YÜKLENMESİN

  Sarkozy'nin Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan'ı kapsayan Güney Kafkasya turu sürerken, Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant da Türkiye ile "İç Güvenlik Alanında İş Birliği" anlaşması imzalamak için Ankara'daydı.

  Gueant, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile bakanlıkta düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin Sarkozy'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen ve "İsviçre'dekine benzer yasa çıkarabilecekleri” yönündeki ifadelerine ilişkin sorusu üzerine, “Sözlerine başka anlamlar yükleyerek yorumlamamakta yarar vardır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylediği her bir sözcüğün, cümlenin önemi vardır. Özellikle de Sayın Cumhurbaşkanı bir takvimden söz etmemiştir” dedi.

  Kendisinin Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin talimatıyla geldiğini, Türkiye'nin uzun süredir beklediği güvenlik anlaşmasını imzalamak üzere Ankara'da bulunduğunu kaydeden Gueant, Sarkozy'nin bu işbirliği anlaşmasına büyük önem verdiğini belirterek, anlaşmanın iki ülkenin ortak tehditler karşısında birlikte mücadele etmeyi sağlayacağını bildirdi.

  Gueant, anlaşmanın, Türkiye'nin son yıllarda yürütmekte olduğu demokratikleşme çalışmalarının bir kabulü ve teyidi anlamını da taşıdığını aktardı.

  TÜRKİYE İLE FRANSA ARASINDA ÖNEMLİ GÜVENLİK ANLAŞMASI

  Fransa'nın tarihte Cezayir'e yönelik uygulamalarını soran bir gazeteciye ise Gueant, “Fransa Cumhurbaşkanı Cezayir'e gitti ve Cezayir'de tarihimizin bu acılı ve sancılı döneminde olup bitenlerle ilgili son derece güçlü ifadelerde bulundu. Bu anlamda da sayfayı çevirdi” yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı