Gündem Haberleri

  Sarkozy Maliye Bakanları toplantısına katılacak

  A.A.
  09.07.2007 - 15:22 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB'de nadir görülen bir uygulamayla planladığı vergi indirimini savunmak için Avro Bölgesi Maliye Bakanları (Avro Grubu) toplantısına katılacak.

  Aynı zamanda ülkesinin maliye bakanlığını da yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Trichet'in başkanlık edeceği Avro Grubu'nun yarinki toplantısında Sarkozy'nin, mevcut taahhütlere göre 2010 yılında tamamlanması gereken bütçe açığını indirme planının 2012 yılına kadar ertelenmesini istemesi bekleniyor.
  Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet'in de katılacağı toplantıda Sarkozy'nin ayrıca avronun diğer önemli paralar karşısında değerlenmesinin Fransa'nın ihracatını zorlaştırdığını ileri sürerek AMB'nin bağımsızlığını sorgulayacağı dile getiriliyor.

  AB Komisyonu, Sarkozy'nin bu girişiminin Avro Bölgesi kriterlerini zayıflatmasından ve diğer ülkelerin bütçe açıklarını indirmede Fransa'yı izlemesinden çekiniyor.

  Sarkozy'nin vergi indirimi vaadini hayata geçirmesi durumunda Fransa'da bütçe açığının 2008 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,5'i seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Fransa'da bir önceki hükümet ise AB'ye, 2008 yılı için yüzde 1,8 bütçe açığı taahhüdünde bulunmuştu.

  AB Komisyonu, Avro Bölgesi'ne dahil tüm ülkelerin bütçe açıklarını 2010 yılına kadar sıfırlamalarını talep ediyor.
  Bu arada Sarkozy'nin Avro Grubu toplantısında Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığı için önerdiği Fransa eski ekonomi ve maliye bakanı Sosyalist Dominique Strauss-Kahn'a destek istemesi bekleniyor.

  Sarkozy'nin bu önerisini iç politikada potansiyel rakiplerinden birini devre dışı bırakma çabası olarak değerlendiren AB kaynakları, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Pascal Lamy'nin de Fransız olduğunu hatırlatarak IMF'nin Avrupa'da başka bir ülke tarafından temsil edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı