Gündem Haberleri

  Sarkozy aşırı sağa tehlikeli oynuyor

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davut-oğlu, Rusya ile Suriye ve füze kalkanı konularındaki görüş ayrılıklarını gidermek için gittiği Moskova’da Fransa’ya eleştirilerini sürdürdü.

  Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Fransa Senatosu tarafından kabul edilen inkar yasası ile Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sadece ülkedeki 500 bin Ermeni’nin değil, aşırı sağcı seçmenin de oylarını hedeflediğini söyledi. Davutoğlu, “Sarkozy, geçirdiği yasayla Fransa seçimlerine kadar aşırı sağcıları da yanına çekmek istiyor. Oy için radikal milliyetçilere göz kırpan Sarkozy sonradan durdurulması çok zor olacak tehlikeli bir oyun oynuyor. Bu oyun ülkede İslamofobiyi tetikleyecektir” dedi. Davutoğlu temennisinin yasayı Anayasa Konseyi’ne götürecek aklıselim 60 senatörün çıkması olduğunu belirtti.
  Suriye’ye müdahale yok
  Görüşmenin ana konusu Suriye ile ilgili tarafların “Tek taraflı dış müdahale” yapılmayacağında anlaştığı bildirildi.
  Lavrov ise İran konusunda Türkiye ile görüşlerinin “neredeyse çakıştığını” dile getirdikten sonra nükleer meselenin tartışılması için 5+1 formülü hayat bulursa bu görüşmelerin Türkiye’de yapılmasına destek vereceklerini söyledi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı