Gündem Haberleri

  Sarkozy, AB'nin genişlemesinin dondurulmasını istedi

  PARİS (A.A)
  12.01.2006 - 16:23 | Son Güncelleme:

  Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, “AB'nin tam üyelik için ehil olmayan komşularla stratejik ortaklık statüsü sürecini gözden geçirmesini” istedi.

  Yeni yıl dolayısıyla basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, 2006 yılında iç ve dış politikadaki beklentilerine ilişkin görüşlerini açıkladı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sarkozy, “AB'nin kurumları uyumlu hale getirilmeden yeni bir genişleme dalgasına karşı olduğunu” belirtti.

  Romanya ve Bulgaristan ile tam üyelik müzakerelerinin ileri bir safhayı ulaştığını kaydeden Sarkozy, bu iki ülkeyi, bahsettiği yeni genişleme dalgasının dışında tuttuğunu ifade etti.

  “AB'nin tam üyelik için ehil olmayan komşularla stratejik ortaklık statüsü sürecini gözden geçirmesini arzu ettiğini” bildiren Sarkozy, konuşmasında, “75 milyon nüfusuyla Türkiye'ye ve 45 milyona ulaşan nüfusuyla Ukrayna'ya, 'stratejik ortaklık' önerilmesinin daha uygun olacağı” mesajını verdi.

  AB Anayasası için Fransa ve Hollanda'da düzenlenen referandumlarda ”Hayır” oyu çıktığını kaydeden Sarkozy, “Avrupalı siyasetçilerin bu konuyu yeteri bir biçimde dikkate almadıklarını” savundu. Sarkozy, ”AB'nin etkili kurumlara ve istikrarlı sınırlara ihtiyacı var” dedi.

  Konuşmasında gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı mesajını yineleyen Sarkozy, merkez sağ adayını UMP delegelerinin ön seçimle belirlemesi gerektiğini söyledi.
  Sarkozy, 5. Cumhuriyet'te başbakanın rolü hakkında reform yapılmasını savundu ve “Başbakan hükümeti koordine eden, cumhurbaşkanı ise önemli kararları veren kişi olmalı” dedi.

  Kaçak göçmenlere karşı hükümetin sertlik politikasını devam ettireceğini kaydeden Sarkozy, geçen yıl 20 bin kaçak göçmenin sınır dışı edildiğini, bu rakamın 2006 yılında 25 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

  Uzun bir ayrılıktan sonra eşi Cecilia ile tekrar barıştığı ve birlikte yaşamaya başladığı belirtilen Sarkozy, basın toplantısında, özel yaşamına ilişkin soruları yanıtlamayacağını belirtti.

  Sarkozy'nin uzun bir aradan sonra parmağına yeniden evlilik alyansı takması dikkati çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı