Gündem Haberleri

  Sarko’yu kim devirir

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  10.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da Sosyalist Parti’nin 2012 seçimlerinde muhafazakar Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin karşısına çıkaracağı aday için dün ön seçim yapıldı. Hiçbir aday yüzde 50’yi bulamazken oyların yüzde 39’unu alan Hollande ile yüzde 31 oy alan Aubry gelecek hafta ikinci turda karşılaşacak.

  /images/100/0x0/55ea96c4f018fbb8f889d184FRANSA’da 2012’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde solun bir numaralı adayını belirleyen Sosyalist Parti (PS), 6 aday arasından Nicolas Sarkozy’e karşı yarışacak ismi seçmek için dün sandık başına gitti.

  1,5 milyondan fazla insanın oy kullandığı ön seçimde adayların hiçbiri yüzde 50 oy alamayınca Sosyalist adayın belirlenmesi gelecek haftaki ikinci tura kaldı. Resmi olmayan sonuçlara göre François Hollande yüzde 39, Martine Aubry yüzde 31, Arnaud Montebourg yüzde 17, Segolene Royal yüzde 7, Manuel Vals yüzde 6, Jean Michel Baylet yüzde 1 oy aldı. Seçimlerin en büyük sürprizi partinin en soldaki adayı Montebourg’un yüzde 17 oy alması oldu. 16 Ekim’de yapılacak ve Hollande ve Aubry’nin yarışacağı ikinci turda sonucu, diğer adayların kimi destekleyeceği belirleyecek.

  İlk kez partili olma zorunluluğunu kaldırarak seçmen profilini genişleten PS’in ABD’de olduğu gibi halk oyuyla adayını belirlemesi “demokrasi dersi” diye övüldü. Adaylar 3 kez ekranda seçmen karşısına çıkarak birbirleriyle “kavga etmeden fikirleri tartışan” pozitif bir imaj sundular. Başta Başbakan François Fillon olmak üzere iktidar partisi de ön seçimin “demokratik bir süreç” olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.
  /images/100/0x0/55ea96c4f018fbb8f889d186
  İkisi de Türkiye’yi üzebilir

  Ön seçimin en güçlü iki aday adayı eski genel Sekreter François Hollande ile PS Genel Sekreteri Martine Aubry idi. Anketler, Ermeni diasporasına yakınlığı ile bilinen, inkar yasasının getirilmesi için diasporaya söz veren ve Türkiye’nin AB üyeliği için “soykırımı tanıma şartı” getiren Hollande’ın, Sarkozy’e karşı yarışırsa açık ara kazanacağını gösteriyor.

  Daha sol bir çizgide olan, Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren ve Fransa’daki Türk yazar ve entellektüellerle yakın ilişkide olan Martine Aubry ise mayısta “soykırımı inkarı” suç sayan yasa tasarısının gündeme getirmişti.

  Türkiye’ye karşı hesaplı provokasyon

  Fransa’da yapılan son anketlerde halk desteği yüzde 24’e kadar düşen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012 seçimlerinde hem sağın, hem de Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için umudunu yine Türkiye’ye bağladı. Ankara’ya karşı “Soykırımı tanı” çıkışı yapan Sarkozy hakkındaki bu yorum, Fransız basınına ait.

  Muhteşem U dönüşü

  Sol eğilimli Liberation Gazetesi, Sarkozy’nin taktik değişikliğini eleştirerek, “Geçtiğimiz Mayıs ayında sol muhalefetin de geniş destek verdiği ve Ermeni soykırımını inkarı suç haline getiren yasa, Elysee’nin talimatıyla tarihe gömülmüştü. Sarkozy seçimlere 7 ay kala muhteşem bir U dönüşü yaptı” diye yazdı.
  Hükümet yanlısı Le Figaro ise şu ifadeyi kullandı: “Bu hesaplanmış bir provokasyon. Sarkozy öncelikle diasporanın kalbini yeniden kazandı. Aynı zamanda Türkiye’nin öfkeli Başbakanı Tayyip Erdoğan ile bir güç yarışına girdi. Böylece Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan sağ oyları çekecek.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı