Gündem Haberleri

  Şarkı indirenlerin gözü korktu

  Hürriyet Haber
  26.04.2004 - 11:50 | Son Güncelleme:

  ABD’de yapılan bir araştırma, müzik endüstrisinin art arda açtığı davaların ardından Amerikalı yetişkin kullanıcıların yüzde 14’ünün (yaklaşık 17 milyon kişi)internetten şarkı indirmeyi bıraktığını gösterdi.

  Amerikan müzik endüstrisi, telifli eserleri yasa dışı yollardan değiş tokuş yaptıkları gerekçesiyle geçen yazdan bu yana yaklaşık bin kişi hakkında dava açmıştı. Müzik şirketleri yasal olarak şarkı başına 150 bin dolar tazminat talep edebiliyor.

  Pew Internet and American Life Project adlı kuruluş tarafından yapılan araştırmaya göre, daha önce internetten müzik indirme alışkanlığı olanların üçte biri (yaklaşık 6 milyon kişi) sırf açılan telif davalarından dolayı buna son verdi. Erkekler ve 18-29 yaş grubunda şarkı indirmeyi bırakma oranı daha fazla.

  İnternetten şarkı indirmeye devam edenlerin yüzde 38'i de açılan davalar yüzünden bu işi artık daha seyrek yaptıklarını söyledi. Herşeye rağmen 'gönül rahatlığıyla' şarkı indirmeye devam edenlerin oranı ise Noel dönemine göre yüzde 4 artarak yüzde 18’e çıktı.

  Araştırmaya katılan bin 371 kullanıcıdan yüzde 23'ü internet üzerinden müzik, resim ve video dosyalarını başkalarıyla paylaştıklarını da belirtti.

  Araştırmada, yasa dışı dosya paylaşım ağları ile İTunes gibi yasal servisleri kullananlar arasında ayrım yapılmadı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı