Gündem Haberleri

  Sarıyer'de şenlik var

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her yıl mayıs ayında amatör toplulukları bir araya getiren ‘‘Boğaziçi Amatör Tiyatrolar Şenliği'' 13 Mayıs'ta başlıyor. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Kolu'nca düzenlenen şenlik 3 Haziran'a kadar sürecek.

  Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Kolu'nca 17.'si düzenlenen ve amatör tiyatro topluluklarını bir araya getiren ‘‘Boğaziçi Amatör Tiyatrolar Şenliği''nde on iki tiyatro topluluğu on dört farklı oyunla seyirci karşısına çıkacak. Oyunlar, 1980'den beri bölge tiyatrosu statüsüyle çeşitli etkinlikler düzenleyen merkezin yeni yapılan sahnesinde sergilenecek. Şenlik kapsamında tüm oyunlar ücretsiz izlenebilecek.

  Her yıl mayıs ayında düzenlenen ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi'nin ev sahipliğini yaptığı şenliğe bölge tiyatroları, İstanbul ve diğer illerdeki üniversite ve liselerin tiyatro toplulukları katılıyor. 17. Boğaziçi Amatör Tiyatrolar Şenliği'nin Genel Koordinatörü Azer Erdem, şenlik hakkında, ‘‘Tiyatro bir gösteri sanatıysa bizim öncelikli amacımız oyun çıkarmaktır,'' diyor ve şenliğin amacını şu şekilde açıklıyor:

  ‘‘Amatör tiyatro topluluklarını bir araya getirerek kaynaştırmak, değişik sahnelerde oynama imkanı sunmak ve oyun sonrası söyleşilerle de oyuncu-seyirci arasında doğrudan bir iletişim ortamı hazırlamaktır. Böylelikle Türkiye'nin dört bir yanındaki toplulukların bir araya geldiği bir platform oluşturmaya çalışacağız.''

  Şenliğe George Simon Kaufmann - Moss Hart'ın ‘‘Öteki Dünyaya Götürecek Değilsin Ya!'' oyunuyla katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, şenliğin en büyük yararının okulları dışında farklı bir sahnede farklı seyircilere oynamak olduğunu söylüyor. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Kolu, amatör ve profesyonel tiyatrodan değil, iyi ve kötü tiyatrodan söz etmek gerektiğini, amaçlarının iyi tiyatro yapmak olduğunu vurguluyor. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Kolu Tanıtım-Organizasyon Kurulu'ndan Murat Öztürk de, salt söylevciliğin değil, görsel unsurun da yer aldığı sahne anlayışıyla şenlikte bulunduklarını belirtti.

  3 Haziran'a kadar sürecek 17. Boğaziçi Amatör Tiyatrolar Şenliği'nde Beşiktaş Anadolu Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Galatasaray Lisesi Tiyatro Topluluğu, Amatör Ruh Tiyatrosu, Fecri Ati, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Açıkça Tiyatro Topluluğu oyunlarını sergileyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı