Gündem Haberleri

  Sarılık çıktı

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlk etapta 24 PKK’li ele geçti

  PKK'nın üçüncü adamı ve ‘‘kasası’’ olan Cevat Soysal, dün Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu sırasında rahatsızlandı. Numune Hastanesi'ne kaldırılan Soysal'ın Hepatit-B hastası olduğu anlaşıldı ve tedavisine hemen başlandı.

  Soysal'ın verdiği ifadeler sonucu Ankara, İstanbul ve Batman'da gerçekleştirilen nokta operasyonlarda 24 PKK'lı gözaltına alındı. Bunlardan bazılarının gösterdikleri yerlerde canlı bombaların kullandığı patlayıcı malzemeler de ele geçti. Soysal'ın, ‘‘herşeyi en ince detayına kadar anlattığı’’ ve örgütle ilişki içinde bulunan kişileri adreslerine kadar isim isim verdiği bildirildi. 13 Temmuz Pazar günü Moldova'da ele geçirilen Soysal'ın Türkiye'ye getirilmek üzere gözaltına alındığı haberinin 14 Temmuz Çarşamba günü İsrail'e hareketinden önce Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iletildiği, Demirel'in de MİT Müsteşarı'nı kutladığı belirtildi.

  CANLI BOMBA EĞİTİMCİSİ

  Soysal'ın ele geçirilmesi amacıyla MİT'in bir uçağı, 17 Temmuz’da Moldova'ya uçtu. Uçak pazar akşamı Soysal ve özel ajanları alarak Türkiye'ye döndü. Uçak doğruca Etimesgut Havaalanı'na indi. Apo'yu Kenya'dan getiren ekipten bir kişi de Moldova operasyonuna katıldı. Soysal, MİT'e götürülerek burada sorgulandı. Üç gün süren sorgulama sonrası Soysal, önceki gün Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. Soysal'ın Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusuna dün de devam edildi. Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender, Soysal'ın sorgusunun bir-iki gün daha süreceğini belirtirken, ‘‘Örgütün önemli bir ismi. ERNK'nın Avrupa'daki faaliyetleri hakkında detaylı bilgi sahibi. Ayrıca kırsala adam yetiştirip gönderen bir kişi. Birkaç gün sonra verdiği ifadeler doğrultusunda tüm detayları ile açıklamada bulunacağız’’ dedi. Güvenlik birimlerinin aktardığına göre Soysal, pazar gününden bu tarafa MİT ve Emniyet'te süren sorgusunda, son günlerde ortaya çıkan ‘‘PKK'nın canlı bombaları’’ hakkında çok önemli bilgiler aktardı. Canlı bombaları Romanya'da eğittiklerini anlatan Soysal, siyasi eğitim faaliyetlerinde kendisinin de bulunduğunu açıkladı. Soysal, Romanya ve Moldova'da eğittikleri PKK'lıları Türkiye'ye hangi yolla gönderdiklerini de bütün detayları ile anlattı. PKK'nın Avrupa ile ilişkilerinden sorumlu olduğunu da açıklayan Soysal, Romanya'da örgüt adına kurdukları şirketlerin gelirlerinden bu ülkelerdeki eğitim faaliyetlerine kadar birçok konuda bilgi aktardı. Sivil kitle örgütlerinin eylemlerini koordine ettiğini de açıklayan Soysal, HADEP içindeki örgütlenmeye de destek olduğunu bildirdi. Soysal, sivil kitle örgütlerinde teması sağladığı kişilerin isim ve görevlerini de bildirdi.

  HERŞEYİ ANLATIYOR

  Soysal'ın verdiği ifadeler doğrultusunda önceki gün Ankara, İstanbul ve doğum yeri olan Batman'da arka arkaya operasyonlar gerçekleştirildi. Bu operasyonlar sonucunda üçü Ankara'da olmak üzere 24 kilit isim yakalandı. Bunların da sorgularına başlandı. Gözaltına alınan bu kişilerin, örgütün şehir içi faaliyetlerini yürüttüğü bildirildi. Emniyet Yetkilileri, ‘‘Herşeyi anlatıyor. Önemli bilgiler veriyor. Bu bilgiler ışığında operasyonlar sürecek’’ açıklamasında bulundular.

  Ankara'da yargılanacak

  Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Cevat Soysal'ın Ankara'da yargılanacağını açıkladı. Yüksel, DGM binasından ayrılırken, gazetecilerin, ‘‘Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan gibi, Soysal da İmralı Adası'nda mı yargılanacak?’’ sorusuna, ‘‘Nereden çıkarıyorsunuz bunları. Ankara'da yargılanacak’’ karşılığını verdi. Yüksel, bir başka soru üzerine de, önümüzdeki günlerde Soysal'ın ifadesini alacağını bildirdi. Soysal'ın nerede yakalandığının sorulması üzerine Yüksel, ‘‘Nerede yakalandığı kesin belli değil’’ dedi. Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ne dün öğleden sonra giden Yüksel, Emniyet'ten dönüşünde DGM önünde gazetecilere, soruşturmanın devam ettiğini belirterek, fazla açıklama yapamayacağını söyledi. Gazetecilerin, emniyette terörist Soysal'ın ifadesini alıp almadığını sormaları üzerine ise Yüksel, ‘‘Hayır, bazı çalışmalar yaptık’’ karşılığını verdi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı