Gündem Haberleri

  Sarıkız'ın göğüsleri Akçay'ı böldü

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EDREMİT'in ünlü Akçay sahiline efsaneden esinlenerek dikilen Sarıkız heykeline FP'liler, ‘‘Ermiş kişiliği yerine cinselliğini ön plana çıkarılmış’’ diyerek karşı çıktı. FP Balıkesir İl Sekreteri Cengiz Acar, ‘‘Göğüsleri dışarda heykel Sarıkız'ı sembolize edemez’’ dedi ve kaldırılmasını istedi.

  Akçay'da heykel tartışması 3 yıl önce, Edremit Caddesi'nde Merkez Camii'nin karşısına Atatürk Anıtı yapılmasıyla başladı. Eski Edremit Belediye Başkanı ANAP'lı Ahmet Öner'in döneminde yaptırılan anıtın içerde kaldığını söyleyen şimdiki Edremit Belediye Başkanı MHP'li Tuncay Kılıç, gerekli işlemleri tamamladıktan sonra anıtı kaldırıp Sarıkız heykelinin de bulunduğu Barbaros Meydanı'na diktirdi. Yaklaşık 20 gün önce Atatürk Anıtı'nın yerinin değiştirilmesinden sonra bu kez FP'liler, Edremit'in simgesi Sarıkız'ı bir elinde testi, diğerinde asa, kaz güderken sembolize eden heykele tepki gösterdi.

  Balıkesir Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi Zekeriya Öztürk'ün yazdığı, belediyenin yayınladığı ‘‘Adramyytion'dan Efeler Toprağı Edremit'e’’ adlı kitabın, Belediye Meclisi salonundaki tanıtım toplantısında Sarıkız heykeli gündeme geldi. FP Balıkesir İl Sekreteri Cengiz Acar, Sarıkız'a haksızlık yapıldığını öne sürdü. Acar, ‘‘Efsanelerdeki Sarıkız eren kimliğe sahip. Sarıkız, babası abdest için su istediğinde dağın tepesine elini uzatıp, maşrapasına su doldurur. Ancak meydandaki Sarıkız'ın göğüsleri dışarıda. Ermiş kişiliği yerine cinselliğini ön plana çıkarılmış. Bu heykel Sarıkız'ı sembolize edemez. Belediye ermiş kişiliğine sahip çıkmalı’’ dedi.

  MHP'li Başkan Tuncay Kılıç ise, ‘‘Bu heykel efsanevi, eren Sarıkız mı, yoksa mitolojideki güzeller güzeli Afrodit'e mi ait? Belli değil’’ diyerek FP'li Acar'a destek verdi. Kılıç, ‘‘Cengiz Acar doğru söylüyor. Bu memlekette neyi doğru yapmışlar ki? Atatürk'ün heykelini bir sokağa diktirmişler, oradaki otomobillere park bekçiliği yaptırıyorlardı. Biz onu layık olduğu yere, Barbaros Meydanı'na taşıdık. Şimdi Sarıkız heykeli konusuna da bakarız, inceleriz. Türk- İslam menkıbelerine sahip çıkmak bizim görevimiz’’ dedi.

  Eski Edremit Belediye Başkanı Ahmet Öner'in döneminde Akçay'a kazandırılan iki heykelin tartışılması tepki topladı. Akçay Güzelleştirme Koruma ve Bütünleştirme Derneği Başkanı Osman Delioğlu, Edremit Caddesi'ndeki Atatürk heykelinin, caminin kıblesine denk düştüğü için taşındığını, kaidesinin boş bırakıldığını ileri sürdü. Delioğlu, ‘‘Belediyenin heykellerle uğraşmaktan daha önemli işleri olmalı. Edremitli hizmet ve icraat bekliyor’’ diye konuştu. Eski Başkan Öner ise suskun kalmayı tercih etti.

  Sarıkız efsanesi

  Kaz çobanlığı yapan Sarıkız, hacca giden babası tarafından köy imamına emanet edilir. Serpilip güzelleşen Sarıkız, kendisiyle evlenmek isteyen taliplerini reddeder. Sarıkız, çirkin iftiralarla karşı karşıya kalır. Baba durumu öğrenince kızını öldürmeye karar verir. Baba abdest almak için su ister.

  Kız, elini dağın tepesine uzatıp, pınardan maşrapasına su doldurarak babasına verir. Kızının gücünü anlayan baba pişmanlık duyar ve Sarıkız'ı bırakıp başını alarak gider. Ardından dağın üzerine siyah bir bulut çöker. Saatler sonra çobanlar baba ve kızını iki ayrı tepede ölü bulur.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı