Gündem Haberleri

  Sarıgül'den Baykal'a 100 bin YTL'lik dava

  Hürriyet Haber
  11.02.2005 - 18:08 | Son Güncelleme:

  CHP’den kesin ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, CHP Genel Başkanı Baykal’a kendisini "siyasi maksatla ve kötü niyetle rüşvetçi olarak suçladığı" ve hakaret ettiği iddiasıyla 100 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

  CHP Genel Başkanı Baykal’ın, "kesin ihraç istemiyle" YDK’ya sevk edilen Sarıgül’e 45 bin YTL’lik tazminat davası açmasının ardından, Sarıgül de Baykal’a 100 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

  Sarıgül’ün, avukatı Murat Hazinedar tarafından Şişli Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen 6 sayfalık dilekçede şu görüşlere yer verildi: "CHP’nin yerel seçimlerde başarısız sonuçlar alması, müvekkilimin ise Türkiye’de partili adaylar içinde en başarılı ve en yüksek oyu alan belediye başkanı olması ile başlayan süreçte, parti yönetiminin değişmesi yönünde toplumda ve partililerde son derece ciddi yerleşik bir kanaat ve talep oluşmuştur. Davalı önce kendisi ve partinin bizzat üst düzey yöneticileri hakkında ve Türkiye’de bir çok partili belediye başkanı hakkındaki iddialar ve davalar uzun zamandır, partinin kurultayının gündemine dahi gelmişken, bölgesinde yüzde 70 oy almış ve Türkiye’de partinin en olumlu siyasi yüzü olarak kabul edilen belediye başkanı hakkında soruşturma komisyonu kurmuş ve kendi partisinin belediye başkanı ile ilgili gerçek dışı ve bir takım gerçeklerin de çarpıtıldığı raporu kendisine yakın milletvekillerine hazırlattırmıştır. Daha sonra da bu gerçek dışı iddiaları kullanarak rakip olarak gördüğü müvekkilime son derece düzeysiz, yasa ve hukuka aykırı hakaret, itham ve iftiralarda bulunmuştur. Bu hakaretlerini ve iftiralarını 23 Kasım 2004 tarihli TBMM CHP Meclis grup toplantısında yazılı ve görsel basın önünde yapmış ve aynı zamanda partinin internet sitesinde yayınlanmıştır. Davalı tarafından kullanılan sözler hakaret niteliği dışında müvekkilimin halen sürdürdüğü kamu görevi nedeniyle ayrıca özel nitelikli bir suç içermektedir. Davalı tarafından kullanılan tüm bilgi ve belgeler müvekkilimle ilgili olmadığı gibi halen soruşturma safhasında olan bir dosya da sahte olduğu önemli ölçüde anlaşılmış bilgi ve belgelerdir. Yargıyı etkilemeye ve siyasi amaç ve hedeflerine hizmet etmeye yönelik olay ve belgeleri çarpıtarak suçlamalarda bulunması ve bu suçlamaları da her türlü hukuk ve hakkaniyet çerçevesini aşarak hakaret ve iftiralarla müvekkilimin kişilik haklarına saldırmış ve müvekkilimin kişilik hakları ve yararlarını ağır bir biçimde zedelemiştir. Haksız ve her türlü ciddi dayanaktan yoksun iddiaları müvekkilime yönelterek kullanmaktan maksat açıkça siyasidir. Baykal, müvekkilimin siyasi olarak yıldızı parlayan bir kişi olması nedeniyle, bu haksız itham ve iftiralarla, politik olarak önünü kesmeyi ve kendisinden beklentisi olanları manen ve fiilen ondan uzak tutmayı amaçlamaktadırlar.  Davalı müvekkilimi toplum nezdinde şeref ve haysiyetini küçük düşürecek ve yanlış kanaatlere yol açacak hakaret dolu ifadelerle gerek hukukumuzda gerekse teoride siyaset özgürlüğünün ve toplumu bilgilendirme özgürlüğünün sınırlarını aşmıştır.  Davalının itham ve iftiralarına davamızın seyrinde tek tek detaylı olarak cevap verilecektir."

  "EN YÜKSEK TİRAJLI GAZETEDE YAYINLANSIN"

  Bu nedenlerden dolayı Baykal’a 100 bin YTL’lik manevi tazminat davası açan Sarıgül ayrıca, kararın Türkiye’de en yüksek üç gazeteden birinde yayınlanmasını ve yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalılara yükletilmesine karar verilmesini istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı