GeriGündem Sarıgül: CHP’de hukuk değil, Baykal’ın fermanı geçerli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarıgül: CHP’de hukuk değil, Baykal’ın fermanı geçerli

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’nin yarın İstanbul’da yapılacak MYK Toplantısına çağrılmamasına tepki gösterdi. Sarıgül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykalı, "CHP’de hukuk değil, Baykal’ın fermanı geçerli" diyerek eleştirirken, Baykal’ın, partide "aykırı ses" istemediğini öne sürdü.

Sarıgül yazılı açıklamasında, İstanbul’da yapılacak CHP’nin yılın ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına; belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve ilçe belediye başkanlarının çağrılmasına karşın; kendisinin davet edilmemesine tepki gösterdi.

CHP’de parti içi demokrasinin Baykal tarafından yok edildiğini ileri süren Sarıgül, "Aylardır, CHP’ye gönül vermiş, emek vermiş arkadaşlarımızla birlikte sürdürdüğümüz mücadelede, Deniz Baykal yönetimindeki CHP’de parti içi demokrasinin nasıl yok edildiğini, çok sesliliğin nasıl ortadan kaldırılmak istendiğini anlatmaya çalıştım. Yarın yapılacak MYK toplantısı, bırakalım demokrasi ve çok sesliliği, partide tam bir hükümdarlığın ve hukuk tanımazlığın egemen olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.

Baykal’ın "kendi yazdığı senaryoyu keni oynadığı"nı ifade eden Sarıgül, toplantıya çağrılmamasını Baykal’ın, "aykırı" ses istememesine bağladı. Kendisinin, Türkiye’de CHP’nin aldığı en yüksek oy oranına ulaştığını anımsatan Sarıgül, "Bu oldukça trajikomik bir durumdur. Bu, Baykal yönetiminin partide çok sesliliğe demokrasi talebine tahammülsüzlüğün hangi noktalara vardığının iberet verici bir göstergesidir. Bu, CHP’de artık hukuk yerine genel başkanın kendi koltuğunu korumak için yazdığı fermanların geçerli olduğunun kanıtıdır" diye konuştu.

"HALKIN İRADESİ AYAKLAR ALTINA ALINIYOR"

Baykal’ın "İstanbul için atağa geçeceğiz" dediğini belirten Sargül, İstanbul’da CHP’ye yüzde 70 oy kazandırmasına rağmen hangi nedenlerden dolayı MYK toplantısına çağrılmadığının açıklanmasını isterken, "Bu anlayışla İstanbul nasıl atağa geçirilecektir" dedi.

CHP’lilerin "sandığa yansımış iradelerinin ayaklar altına alınmak istendiğini" ileri süren Sarıgül, Baykal’ın CHP’yi iktidara taşımak gibi bir arzusunun bulunmadığını iddia etti. Sarıgül açıklamasını şöyle sürdürdü:

"CHP’liler ve kamuoyu, CHP Genel Merkezinin sergilediği bu ibret tablosunu, bu kural tanımazlığı dikkatle izlemektedir. Baykal yönetimi, böylesi çarpık bir anlayışla neye hizmet ettiklerini, partiyi nasıl iktidara taşıyacaklarını Cumhuriyet Halk Partililere ve sosyal demokrat kamuoyuna açıklamalıdır. CHP yönetimindeki tüm hukuk dışı uygulamalara karşı demokrasi mücadelemiz ve partiyi iktidara taşıma mücadelemiz devam edecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle