GeriGündem Saraylı Çocuk Köyü'ndeki 6 kız çocuğu kayıp
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saraylı Çocuk Köyü'ndeki 6 kız çocuğu kayıp

KOCAELİ'nin Gölcük İlçesi'nde Marmara Depremi ardından özellikle Almanya'daki Türkler ile bazı sivil toplum örgütlerinin katkısıyla yaptırılan, daha çok depremde anne ve babalarını kaybeden 100 çocuğun barındığı Saraylı Çocuk Köyü'ne kalan 6 kızdan, dünden bu yana hber alınamadı. Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü’nün tesbiti sonucu polis bölgede kapsamlı araştırma başlattı.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu, Saraylı Çocuk Köyü'nün Türkiye’nin örnek yurtlarından biri olduğunu ve ‘Açık kapı' olarak isimlendirilen belirli yaşa gelmiş çocukların istedikleri zaman buradan çıkabildiklerini söyledi. Kadıoğlu, Saraylı Çocuk Köyü'nde şu anda 100 kadar çocuğun kaldığını belirterek, “Dün (pazartesi) öğlenden sonra yurttan çıkan çocuklarımızdan 6'sı gece dönmedi. Yapılan tesbit sonucu gerekli araştırmalara başladık” dedi.

Saraylı Çocuk Köyü'ne gece gelmeyen kızlardan birinin 18 yaşında olduğunu ve Halk Eğitim Merkezi'ndeki kurslara gittiği, diğer 5'inin ortaöğretim kurumlarına devam ettiğini belirten Hamdi Kadıoığlu, “Dönmeyen çocukların yaşları 15-18 arasında değişiyor. Bunlardan sadece biri bir süre önce Kırklareli Çocuk Yurdu'ndan bize nakledilmiş. Bunun dosyasını araştırdığımızda, geldiği yerde sık sık yurda gelmemeyi alışkanlık haline getirdiğini tesbit ettik. Çocuklar aranıyor. Gidebilecekleri her yer araştırılıyor” diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle