Gündem Haberleri

  Saray'dan Netanyahu'ya sert cevap

  Ümit KOZAN / ANKARA, (DHA)
  15.01.2015 - 13:42 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada, "İsrail Başbakanı’nın 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze’de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur. İsrail Başbakanı’nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır " denildi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın yazılı açıklaması şöyle; "Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile birlikte 12 Ocak’ta Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında Filistin’de geçen yıl yaşanan yıkım ve katliamın hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaretle, binlerce masum Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıların etkilerinin bugün de devam ettiğine dikkati çekmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Başbakanı’nın İsrail’in Gazze’de katlettiği kadın, çocuk ve gazetecilerin hesabını vermek yerine Fransa’da yaşanan elim terör olayını kınamak üzere gerçekleştirilen yürüyüşe katılma cüretini gösterebilmesini anlaşılamaz bulduğunu ifade etmiştir."

  "İSRAİL YARALILARIN TEDAVİ EDİLDİĞİ KLİNİKLERE BİLE SALDIRMAKTAN GERİ DURMAMIŞTIR"

  "Dünya kamuoyunun bildiği gibi İsrail’in 2014 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne karşı sivil, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda 1483’ü sivil 2205 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla Filistinli yaralanmıştır. Ölenlerin 521’i çocuk, 283’ü kadındır. İsrail’in saldırıları sonucunda 20 bin Filistinlinin evi tahrip edilmiş, 110 bin kişi evsiz kalmıştır. İsrail’in saldırıları neticesinde 14 gazeteci de hayatını kaybetmiştir. İsrail; BM binalarını, okulları ve hastaneleri bombalamış, yaralıların tedavi edildiği kliniklere bile saldırmaktan geri durmamıştır."

  "ÇOCUKLARIN HUNHARCA KATLEDİLMESİ, 21. YÜZYILDA İNSANLIĞIN HAFIZASINA KARA BİR LEKE OLARAK KAZINMIŞTIR"

  "Sahilde oynayan çocukların hunharca katledilmesi, 21. yüzyılda insanlığın hafızasına kara bir leke olarak kazınmıştır. Ayrıca, İsrail hükümeti Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırmış ve 10 vatandaşımızı katletmiştir. Bu katliam bütün dünya tarafından en şiddetli şekilde kınanmıştır. Bu tablo ortadayken, İsrail Başbakanı’nın, Paris’te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışması, Gazze’de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımamaktadır."

  "SALDIRILARI İSLAM’LA İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞMASI İSLAMOFOBİK BİR TAVIRDIR VE KABUL EDİLEMEZ"

  "Bu çerçevede, İsrail Başbakanı’nın 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze’de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur. Öte yandan, başta Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande olmak üzere önde gelen tüm dünya liderlerinin Paris’teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu’nun ’İslami terör’ ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam’la ilişkilendirmeye çalışması tek kelime ile İslamofobik bir tavırdır ve kabul edilemez. İsrail Başbakanı’nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır. İsrail hükümeti, anti-Semitizmin arkasına sığınarak başkalarına saldırmak yerine kendi saldırgan ve ırkçı politikalarına son vermeli ve Filistin halkının hak ve hukukuna saygı göstermeyi öğrenmelidir.".

  DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ’NDEN ABD SÖZCÜ YARDIMCISINA YANIT

  Bu arada Erdoğan’ın, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu Paris’te düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne katıldığı için eleştirmesinin ardından başlayan tartışmaya Dışişleri Bakanlığı da katıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mary Harf’ın, "Erdoğan’ın sözlerine şiddetle karşıyız" açıklamasına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yanıt verdi. Bilgiç, "Harf’ın özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri hakkında yorum yapmak yerine İsrail’in bu eylemleri hakkında yorum yapmasının daha doğru olacağını söylemek yerinde olur" dedi.

  Sözcü Bilgiç, Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayarak şunları söyledi:

  2 BİN 205 KİŞİ ÖLDÜ

  "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ifadelerini duydum. Talihsiz bir yorum olduğunu düşünüyorum. İsrail 2012 yılının temmuz ve ağustos aylarında zaten abluka nedeniyle açık hava hapishanesine dönmüş olan Gazze şeridine karşı sivil kadın çocuk ayrımı gözetmeksizin insafsız bir şekilde saldırı düzenledi. Ölenlerin sayısı 2 bin 205. Bunların 521’i çocuk. 283’ü ise kadın. Saldırılar sırasında 11 bin Filistinli yaralanmış. 20 bin Filistinlinin evi tahrip edilmiş. 110 bin kişi evsiz kalmış. İsrail bu saldırılarıyla uluslararası sivillerin korunması yükümlülüğü başta olmak üzere uluslararası insani hukuku da ayaklar altına almış oluyor. Bu çerçevede Paris’te yapılan saldırılar ne kadar insanlık suçuysa bu kadar sivilin öldürülmesi , pek çok insanın evsiz çocukların yetim bırakılması aynı şekilde bir insanlık suçu oluşturuyor. Harf’ın özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri hakkında yorum yapmak yerine İsrail’in bu eylemleri hakkında yorum yapmasının daha doğru olacağını söylemek yerinde olur." - Zeynep ŞAFAK / ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı