Gündem Haberleri

  Saray’a 1150 koruma

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  20.02.2015 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Maliyeti, kullanılan malzemelerin yüksek fiyatı, ithal edilen ürünleri, elektrik ve su faturası gibi konularla gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki üst düzey güvenlik tedbirleri de dikkat çekiyor.

  1150 odalı Saray’da 1150 koruma polisi görevlendirildi. Yüksek güvenlik teknolojisi için yaklaşık 50 milyon lira harcanan Saray’da, polisler 24 saat dönüşümlü görev yapıyor. Çankaya Köşkü’nde ise bu sayı 450’ydi. Saray’ın içinde ve dışında çevre koruması ile güvenliğini sağlayan polislerin başına sorumlu emniyet amiri olarak Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Murat Boğatekin getirildi.

  Böcek veya casusluk ihtimaline karşı geliştirilen özel cihazlarla donatılan Saray’ın güvenliği için son teknoloji kullanıldı. TÜBİTAK tarafından da geliştirilen ‘Mobil DF’ isimli cihaz ile kişi veya araçlar uydu üzerinden takibe alınıyor. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel görüşmelerini yaptığı ‘sağır oda’ da dizayn edildi. Priz, düğme gibi hiçbir elektrik malzemesinin kullanılmadığı oda, dinlemeye karşı hem içeriden hem dışarıdan korumalı konuma getirildi. Saray’ın 5 kilometrelik çevresinde 3 metre yükseklikteki demir parmaklıklar bulunuyor. Özel tasarım olan demir parmaklıklar, tam karşısına 90 derece geçip bakılmadığı sürece arkasını göstermeme özelliğine sahip. Yapılan tasarım aynı zamanda dışarıdan yapılabilecek olası silahlı saldırıları da olabildiğince zorlaştırıyor. Bunun yanı sıra parmaklıkların tüm çevresini gösterecek şekilde 3 bin güvenlik kamerası yerleştirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı