GeriGündem Sapanca’da korku
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sapanca’da korku

Gölde olağandışı kabarma başladı, işyerleri sular altında

Sapancalılar, deprem felaketlerinin neden olduğu yıkım ve korkunun ardından geçtiğimiz aylarda Sapanca Gölü'ndeki kabarmayla şaşkınlığa uğramışlardı. Yükselen göl suları, bir zamanlar çay bahçelerinin, gezi alanlarının, yürüyüş parkurlarının yer aldığı Sapanca sahilini yutmuş, vatandaşlar tanık oldukları bu ikinci doğa felaketi karşısında korkuya kapılmışlardı. Sapanca Gölü yeniden kabarmaya başladı ve su seviyesi yarım metre yükseldi.

Sapanca Gölü çevresinde oturanlar ve işyeri sahipleri, göl suyunun bu kadar yükselmesine ilk kez tanık olduklarını söylediler. Göl suyunun yükselmesi nedeniyle, depremde ağır hasar gören ünlü Sapanca Oteli'nin zemin katı ile çevresi de su altında kaldı. Gölün doğu sahilinde bulunan ve hemen yanında Yelken Federasyonu'na ait tesislerin bulunduğu ünlü Metin Restoran'ın önündeki seti de aşan sular gazino içine kadar ulaştı.

Devlet Su İşleri Adapazarı Şube Müdürü Abdulselam Eldemir, her şeyin kontrol altında olduğunu belirterek ‘‘Korkulacak birşey yok’’ dedi. Eldemir, deprem öncesi Adapazarı'nın kullanma suyunun karşılanmasının yanı sıra, başta SEKA ve PETKİM olmak üzere birçok büyük kuruluşun da sanayi suyunu Sapanca Gölü'nden aldığını, depremden sonra buradan su çekilmediğini, ayrıca Kartepe'deki karların da çok hızlı eridiğini, göldeki yükselmenin bu nedenlerle meydana geldiğini söyledi. Eldemir, ‘‘Göldeki fazla suyun tahliyesi, Adapazarı'ndaki Çark Deresi'ne açılan regaülatör kapaklarıyla mümkün. Bu kapaklar açık. Daha fazla açılırsa bu kez de Çark Deresi taşar. Bölgede herhangi bir tehlike yok’’ diye konuştu.

Sapanca'da yaşayan vatandaşlar, yine dehşet içinde. Sapanca Gölü'nün suları, yeniden yükselmeye başladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle