Gündem Haberleri

  Sansür depremi

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YSK'nın seçim yasaklarını esas alan RTÜK'ün inanılmaz kararları Ankara'yı ayağı kaldırdı. Apo'nun yakalandığı açıklamasını yapan Başbakan Ecevit'i ekrana getiren TV kanalı bile uyarılınca, YSK dün olağanüstü toplandı. YSK Başkanvekili Sabri Coşkun, toplantıdan sonra ‘‘Hiçbir yasak devleti felç etmek için alınmaz. Yazılı başvuru olursa yeniden bir değerlendirme yaparız’’ dedi.

  RTÜK'ün Yüksek Seçim Kurulu'nun bir kararına dayanarak başta Başbakan Ecevit olmak üzere siyasi parti liderleriyle mülakaat yayınlayan ya da kendileriyle ilgili haber yapan ulusal TV kanallarının neredeyse tümüne kapatma ve ihtar cezası yağdırması, ortalığı karıştırdı. YSK dünkü toplantısında konuyu görüştü. YSK Başkanvekili Sabri Coşkun, ‘‘Hiçbir yasak devleti felç etmek için konmaz. Açıklamalar içinde propaganda olup olmadığı konusunda yorum RTÜK'e aittir’’ dedi. Coşkun, yazılı başvuru halinde, Kurul'un bugün yeniden bir değerlendirme yapabileceğini açıkladı. RTÜK'ün önceki gün Başbakan Ecevit'in Güneydoğu ile ilgili kalkınma planını açıkladığı basın toplantısını yayınlayan TV kanallarını bile incelemeye alması bardağı taşıran son damla oldu.

  Buna karşılık, RTÜK'ün kararının gerisinde YSK'nın seçim yasaklarının kapsamını genişleten sınırlayıcı bir içtihat kararının bulunduğu ortaya çıktı. Tepkiler üzerine, YSK kısıtlayıcı kararını gözden geçirmeyi kararlaştırdı. Başbakan Ecevit, dün yaptığı açıklamada tepkisini gizlemeyerek, ‘‘RTÜK'ün yaptığı kesinlikle doğru değil. Çünkü benim dünkü açıklamam hükümet, devlet açıklamasıydı. Yasal yaptırım uygulamaya kalkışırlarsa, yasalar bu konuda devletten yanadır. Bakanlıklar ve hükümet çalışmalarıyla ilgili her türlü açıklamayı yapmak bizim görevimiz. Buna aykırı karar alınabilmesine ihtimal bile vermiyorum’’ dedi.

  KANALLARA CEZA YAĞDI

  Ankara'daki siyasi çevreleri ayağa kaldıran, benzer şekilde TV kanallarında da infial yaratan RTÜK'ün kapatma kararları kurulun önceki günkü toplantısında şekillendi. Kapatma kararı alınan kanallar arasında Kanal-D, NTV, ATV, TGRT, Kanal-6, Kanal-E'nin de bulunduğu bildirildi. Kapatma gerekçeleri arasında Kanal-D'nin yayınladığı haberler, NTV'nin 10 gün önce FP Lideri Recai Kutan'ı ‘‘Enine Boyuna’’ programına, TGRT'nin de 17 Şubat tarihinde DYP Lideri Çiller'i Alternatif programına çıkarması yer aldı. Ayrıca NTV'nin Başbakan Ecevit'i terörist Öcalan'ın Türkiye'ye getirildiği 16 Şubat akşamı mülakata çıkardığı için ihtar cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

  RTÜK: YSK'YA SORUN

  RTÜK Başkanı Kutlu Savaş, bu konuda Hürriyet'e yaptığı açıklamada, aldıkları kararın gerisinde Yüksek Seçim Kurulu'nun kendilerine gelen bir direktifin bulunduğunu söyledi. Savaş, YSK'nın 11 Şubat tarihinde ‘‘Vatandaşın oyunu etkileyebilecek her türlü haber-yorum ve reklama yayın yasağını’’ geriye dönük olarak 4 Ocak 1999 tarihine götüren bir karar aldığını hatırlatarak, ‘‘Yetkimiz, YSK kararları çerçevesinde yayınları denetlemekle sınırlıdır. Üst Kurul'un burada yaptığı, YSK'nın bize iletmiş olduğu kararı uygulamaktan ibarettir.’’ dedi.

  YSK BUGÜN GÖRÜŞÜYOR

  Dün toplanan YSK'nın Başkanvekili Coşkun, radyo ve TV'lerdeki seçim yasağı kapsamına giren yayınlar konusunda ‘‘tereddütler’’ doğduğunu, RTÜK'ten şifahi başvurular olduğunu ancak yazılı başvuru halinde, Kurul'un bugün yeniden bir değerlendirme yapabileceğini açıkladı. Coşkun, TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan'ın itirazının dün kendilerine ulaştığını ve incelemeye aldıklarını belirterek, ‘‘Henüz bir karar vermedik. Yarın (bugün) bir karar alabiliriz’’ dedi.

  ‘‘Hiçbir yasak devleti felç etmek için konmaz’’ diyen Coşkun, bir partinin lehinde veya aleyhinde yayınların ‘‘yasak yayın’’ kapsamında olduğunu belirtti. Coşkun, ‘‘Siyasi parti propogandasına giren sözler olursa, o siyasi partiyi methedici yorumlar getirilirse; yasak yayın kapsamında olur. Burada yorum yetkisi RTÜK'e aittir’’ diye konuştu.

  RTÜK kararı askıda

  RTÜK'ün kararı, dün Ankara'daki siyasi parti çevreleri ve TV kanallarında büyük infiale neden oldu.

  Özel TV kanallarının yöneticileri, İstanbul'da yaptıkları durum değerlendirmesinde, YSK'ya ‘‘Bu karar değiştirilmezse seçimlerin yapılacağı 18 Nisan tarihine kadar hiçbir siyasi parti haberini yayınlamayız’’ mesajını gönderdiler.

  Karar, hükümet çevrelerinde de tepkiye yol açtı. Bu tepkiler YSK'ya iletilerek, kararın gözden geçirilmesinin istendiği öğrenildi.

  Tepkilerin büyümesi üzerine, RTÜK aldığı kararları kamuoyuna açıklayamazken, kararları, ilgili TV kanallarına tebliğ de edemedi. Bu nedenle kaç TV kanalı hakkında kapatma cezası verildiği anlaşılamadı.

  RTÜK, YSK'nın ilgili kararını yeniden gözden geçireceği yolundaki duyumlar üzerine kararların tebliğini dün askıya almak zorunda kaldı. RTÜK'ten bir üye, dün Hürriyet'e ‘‘YSK kararını yumuşatırsa bizim bu kararları tebliğ etmemize de bir gerek kalmaz. Bu aşamada YSK'nın kararını bekliyoruz’’ diye konuştu.

  RTÜK, VATAN HAİNİ

  TBMM Başkanvekili DSP'li Uluç Gürkan, RTÜK kararlarını, ‘‘Abdülhamit sansürünü hortlatma girişimi’’ olarak nitelendirdi. Ecevit'in açıklamasının kapatma korkusuyla TRT'de yayınlanmadığını, diğerleri içinse işlem başlatıldığını kaydeden Gürkan, RTÜK üyelerini uyararak, şunları söyledi:

  ‘‘Güneydoğu'ya yönelik hükümet politikası ulusal bütünlüğümüzü hedeflemektedir. Bunu dahi siyasi propaganda olarak niteleyerek yayın yasağı kapsamına almak terörün ve Türkiye'yi bölme gayretkeşlerinin ekmeğine yağ sürmektir, vatana ihanetle eş anlamlıdır.’’

  HAKSIZLIK

  DYP Grup Başkanvekili Turan Güven, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, RTÜK'ün sözkonusu uygulamasının hukuki sayılamayacağını belirterek, bunun haksızlık olduğunu ifade etti. Güven, seçim takvimine göre 8 Nisan'dan önce böyle bir yasağın da uygulanamayacağını kaydetti.

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Oymak ise şunları söyledi:

  ‘‘Konuşan toplumu sessiz toplum haline mi getirmek istiyorlar? Tüm demokratik ülkelerde TV'ler partilerin düşüncelerini topluma yaymakta en etkili bir araçtır. Bu aracı yasaklarlarsa insanlar seçimde nasıl karar verecek?’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı