Gündem Haberleri

  Şanlıurfa'daki Beyaz Enerji için görevsizlik kararı

  Hürriyet Haber
  13.07.2001 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'daki ''Beyaz Enerji'' operasyonu ile ilgili olarak Diyarbakır DGM'de haklarında dava açılan 8'i tutuklu 18 sanığın yargılandığı davada, mahkeme görevsizlik kararı verdi.  

  Mahkeme heyeti duruşmada ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyanın Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırdı.  Diyarbakır 1 No'lu DGM'de yapılan duruşmada, tutuklu sanıklar TEDAŞ Şanlıurfa Müessese Müdürü Şükran Kayacan, Müdür Vekili İbrahim Halil Canbeyli, Muhasebe Şefi Mehmet İnanç, Müşteriler Müdürlüğü Tahakkuk Şefi İsmet Bingöllü, İşletme Müdür Vekili Mükri Çetin, Müşteriler Müdürü Mevlüt Özgeyik, ANAP Şanlıurfa İl Başkanı ve eski milletvekili Seydi Eyüboğlu'nun oğlu Abdurrahman Eyüboğlu ile M. Ali Abur hazır bulunurken, giyabi tutuklu bir sanık ile tutuksuz yargılanan 9 sanık katılmadı.  

  Mahkemede söz alan Şükran Kayacan'ın avukatı Nedim Dilek, önceki duruşmalarda müvekkiline yöneltilen suçlamaların asılsız olduğuna dairdelilleri mahkemeye sunduklarını ifade ederek, müvekkilinin bu nedenle tahliye edilmesi gerektiğini ileri sürdü.  

  Sanık İbrahim Halil Canbeyli'nin avukatı Arif Altunkalem ise Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin benzer bir davada Ankara DGM'nin ''görevsizlik'' kararını yerinde gördüğünü ifade ederek, mahkemenin de görevsizlik kararı vermesini talep etti.  

  Mahkemede söz alan diğer sanık avukatları da, yapılan savunmalara katıldıklarını ifade ederek, mağdur olan müvekillerinin tutuksuz olarak yargılanmalarını istediler.   Müdahil Avukat Şinasi Zeyrek ise bu aşamada talebinin bulunmadığını söyledi. 

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluk hallerinin devamına ve açılan davaların mahkemenin görevi dışında kalması nedeniyle  ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyanın Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırdı.  

  İddianamede, tutuklu sanık Şükran Kayacan hakkında TCK'nın 212. ve219. maddeleri uyarınca 9 ayrı davadan 2 ile 12 yıl, diğer sanıklar hakkında da, TCK'nın 31, 33, 40, 80, 212 ve 219 maddeleri uyarınca 3 ile 12'şer yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı