Gündem Haberleri

  Şanlıurfa'da Kürtçe kurs 40 öğrenciyle başladı

  Hürriyet Haber
  05.04.2004 - 10:16 | Son Güncelleme:

  Özel Urfa Kürt Dili ve Eğitim Merkezi 2 sınıfta öğretime başladı. Toplam 40 öğrencinin yer aldığı kursta, öğretmen sıkıntısı yaşanıyor.

  İlk Kürtçe Kursu olan Özel Urfa Kürt Dili ve Eğitim Merkezi'nde hafta sonu zil çaldı. Öğrenciler, ilk derslerine geçen cumartesi ve pazar günü girdi.
   
  İki sınıftan oluşan merkezde, şimdilik 40 öğrenci eğitim almaya başladı. Öğrencilerin 20'ye yakını hiç Kürtçe bilmeyenlerden oluşurken, diğerleri ise Zazaca bilen ya da Kırmancı lehçesini öğrenmek isteyen öğrencilerden oluşuyor.

  Öğrenciler arasında Arap asıllılar da yoğun olarak yer alıyor. 20 kişilik sınıflarda 2 öğretmen ders veriyor.

  Ancak, ilk aşamada 300'ün üzerinde öğrencinin kurs için başvurduğu merkezde öğretmen sıkıntısı yaşanıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı, Kürtçe ders verecek öğretmenlerde Eğitim Fakültesi mezunu olma şartı arıyor. Şu an merkezde ders veren Kürtçe öğretmenlerden biri emekli öğretmen, diğeri ise halen ilköğretim okulunda ders veren bir sınıf öğretmeni.

  180 SAATTE KÜRTÇE

  Merkezde, cuma, cumartesi, pazar günleri haftada 15 saat ders veriliyor. Kürtçe öğretiminin tamamlanması ise 180 saati alacak. Buna göre öğrenciler, 12 haftada Kürtçe'yi öğrenmiş olacak. Öğrenciler, kurs ücreti olarak merkeze
  toplam 100 milyon lira ödeyecek.

  CİGERHUN'UN KİTAPLARI DA ÖĞRETİLİYOR
   
  Kürtçe Öğrenim Merkezi'nde, özellikle Kürt Enstitüsü'nün kaynaklarından yararlanılıyor. İlk kurlarda öğrencilere, Enstitü'nün yayınladığı sözlükler aracılığıyla ders veriliyor. İleriki kurlarda ise öğrencilere aralarında
  Cigerhun'un da bulunduğu Kürt aydınlarının eserleri okutulacak.

  MEB'E KONTENJAN BAŞVURUSU
   
  Özel Urfa Kürt Dili ve Eğitim Merkezi sahibi Ömer Kurt, yoğun ilgiyi karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

  İlk aşamada Bakanlığın 80 kişilik kontenjan verdiğini anımsatan Kurt, öğretmen ihtiyacının karşılanması için bu rakamın 160'a çıkarılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuracaklarını söyledi.

  ÖĞRETMEN SIKINTISI
   
  Kurt, öğretmen sıkıntısı yaşadıklarını da bildirdi. Bu nedenle şimdilik 40 öğrenciyle eğitime başladıklarını söyleyen Kurt, bu hafta içinde öğretmen sorununu aşmaları durumunda ikinci ders zilinin 80 öğrenci için çalacağını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı