Gündem Haberleri

  Şanlıurfa kurtuluşunun ‘Fransız’ları

  Barış DURAK, DHA
  12.04.2004 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 84’üncü yıldönümü kentte coşkuyla kutlandı. Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelen gazi ve malullerin de katıldığı törenlerde Fransız askerlerini canlandıran 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na bağlı erler, uygun giysi bulunamadığı için törene biraz ‘Fransız’ kaldılar.

  Açık mavi pijamaya benzer giysileri giyen erlerin Fransız askeri olduğu, ancak yerel direnişçilerin onları esir almasıyla anlaşılabildi. Temsili törene katılan gazi ve maluller, tören bitiminde de ateş etmeyi sürdürünce yapılan ‘Ateşkes anonsu’ törene katılanları güldürdü. Zafer koşusu ve halkoyunları gösterisiyle devam eden törenler, kahramanlık türkülerinin ardından geçit töreniyle son buldu.

  İşte Urfa’yı işgal eden Fransız birliği

  Şanlıurfa’daki kurtuluş töreninde temsili Fransız askerine pijamaya benzer birşeyler giydirdiler ama Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Fransız askeri üniformalarının bunlarla alakası yok. İşte 1920 yılında Urfa’yı işgal eden Fransız kuvvetlerinden bir birlik. Üniformaları pek de pijamaya benzemiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı