Gündem Haberleri

  Şanlıurfa’da yine Kızılay’dan alınma AIDS’li kan skandalı

  Hasan KIRMIZITAŞ Ali LEYLAK/DHA
  31.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’da, Işıkgöz Ailesi’ne Kızılay’dan AIDS’li kan verilmesinin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra, ikinci AIDS’li kan skandalı ortaya çıktı. Yanık tedavisi için hastaneye kaldırılan 1.5 yaşındaki çocuğa Kızılay’dan alınıp verilen kan "HIV pozitif" çıktı.

  GEÇEN ay merkeze bağlı Ulucanlar Köyü’nün Karagöz Mezrası’nda üzerine sıcak su dökülerek vücudunda yanıklar oluşan 1.5 yaşındaki Y.Ç. yakınları tarafından Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’ne götürüldü. Hastanenin kan merkezinde daha önce bir bağışçıdan alınan ve "HIV" taşıdığı ileri sürülen kan verildi. Sağlığı düzelmeyen minik Y.Ç. daha sonra tedavi için Adana’ya götürüldü.

  Adana’da yapılan kan analizlerinde HIV’den şüphelenen doktorlar, Y.Ç’nin kan örneğini Ankara Hıfzıssıhha Kurumu’na gönderdi. Ankara’ya gönderilen kan örneğin "HIV pozitif" çıkması üzerine, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü aileyi uçakla tedavi için Ankara’ya gönderdi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisine başlandı.

  Başhekim doğruladı

  Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen bir başmüfettiş, Şanlıurfa’ya gelerek konuyla ilgili inceleme başlattı. İhmali bulunduğu ileri sürülen bir hemşire ile kimlikleri açıklanmayan bazı görevliler açığa alındı. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Nevzat Yetkin ile Şanlıurfa Devlet Hastanesi Başhekimi İdris Ahmet Çakır olayı doğrularken açıklama yapmaktan kaçındı.

  Tedavisi Ankara’da

  Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Koray Boduroğlu, Y.Ç’yi tedaviye aldıklarını, yapılan ön tetkiklerinde henüz HIV pozitifi destekleyen herhangi bir sonuca ulaşamadıklarını belirtti. Prof. Boduroğlu, "Çarşambadan beri tetkikler yapılıyor. Şu ana kadarki tetkiklerde HIV pozitifi destekleyen herhangi bir sonuç yok. Ama bu yok demek anlamına gelmiyor, çünkü tetkikleri sürüyor. Şu an için olumlu veya olumsuz bir şey diyemem. Tetkik sonuçları tam olarak ortaya çıkınca net bişey söyleyebiliriz. Çocukta yanık ve yanığa bağlı oluşumlar var. Yatarak tedavi görmüyor, ayakta tedavi görüyor" diye konuştu. Y.Ç’nin babası Mehmet Ç. ise gazetecilerle görüşmek istemedi.

  Tazminat kazandılar

  1996 yılında Şanlıurfa Doğum Hastanesi’nde sezaryenle yaptığı doğum sırasında Kızılay’dan alınan bir ünite kanla AIDS hastalığının pençesine düşen Siverekli Müzeyyen Işıkgöz, 2 yıl sonra bebeği Rukiye Işıkgöz’ü kaybetmişti. Müzeyyen Işıkgöz ise 2007’de yaşamını yitirmişti. Işıkgöz Ailesi, açtığı davada 110 bin YTL tazminat almıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı