Gündem Haberleri

  SANKİ SAVAŞI BİZ AÇTIK…

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 18:02 | Son Güncelleme:

  “Sevgili Serdar, ABD’nin peşine İngiltere’yi takarak Irak’ı işgal etmesinin üzerinden yedi aydan fazla zaman geçti. Süper güç ABD, teknoloji ve silah gücü ile tahmin edilen süreden önce koskoca ülkeyi işgal etti. Bir delinin kuyuya attığı taşı kırk kişi çıkaramaz, denir ya, Irak’a bu kez iki delinin attığı taşları çıkarmak yılları alacak gibi.” Sezai Bayar yazıyor:

  Tabii Türkiye’nin de geç gelen kararı ile bu işe bulaşması ne kadar isabetli bunu zaman gösterecek.

  Yarım asırlık müttefikinin yanında yer almakta gecikmenin bedelini ağır ödemeyiz umarım.

  Benim aklıma takılan Irak’a gönderilecek asker sayısına takılıyor.

  Madem ki bu işe bulaştık bari daha güçlü olmak zorundayız bölgede.

  Yani 10 bin askerle görev almak riski arttırabilir. Denebilir ki az ama vurucu gücü fazla orduların başarılı olduğu bir dünyadayız. Belki bu savaş için geçerli bir görüş. Ancak Irak’taki durum farklı. Burada kent gerillası mücadelesine taraf olunacak.
  Yani Vietnam’dan daha farklı bir ortam. Bugün kent içlerindeki direnişler, yarın varoşlara yayılabilir. Gerçi Vietnam’daki gibi, gerilla güçlerine dışardan destek görünmüyor Irak’da ama, iddiaya göre Suriye ve İran’ın var olan gizli desteği daha da artabilir. Hatta buna çevre ülkelerinden katılanlar da çıkabilir.

  Irak’daki belirsizliğin uzaması halinde ise gönderdğimiz güç sayısını daha da artırmak ihtiyacı duyulabilir.

  Bu açıdan bakınca gönderilecen asker sayısının kolordu düzeyinde olması hem psikolojik hem de taktik açıdan başarıya ulaştırabilir bizi. Askeri ve siyasi misyonumuz olacaksa bölgede en isabetlisi 40-50 bin askerle bölgeye gitmek.

  Bütün bunlar keşke olmasaydı.

  Keşke savaş çıkmasaydı.

  Ama artık geriye dönüşü yok. İleriyi planlamak için de safımızı belli etmekde gecikmek zaten bazı kozların elimizden alınmasıyla sonuçlandı.

  Şimdi ise bu işe girdik sayılır.

  Tam 86 yıl önce çekildiğimiz topraklara bu kez barış şiçin giriyoruz.

  Geriye doğru bakınca 384 yıl Osmanlı yönetimindeki bir ülkeye bu kez barışı sağlamak için girmek nasıl bir duygudur bilemem, ama Irak’ta bir gün demokratik düzen kurulursa bu çorbada Türkiye’nin de tuzu olması bile kazançtır.

  Yeter ki bu kez, 86 yıl öncesi gibi mağlup olarak değil, barışa katkıda bulunup başarı elde etmiş bir güç olarak bu topraklardan geri çekilelim.

  Dualarınız askerlerimizim üzerinde olacak.

  Başarı dileklerimiz de.

  Sevgiler,

  Sezai

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı