Gündem Haberleri

  Sanki cephanelik

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayrampaşa Cezaevi, sanki bir cephanelik. Bir yıl içinde yapılan aramalarda, cezaevi koğuşlarında tam 32 tabanca, 267 mermi, çok sayıda kesici-delici alet, 4.5 kilo esrar, 150 gram eroin ele geçti.

  Olağanüstü önlemlere rağmen Bayrampaşa Cezaevi'ne silah ve uyuşturucu giriş bir türlü önlenemiyor. Jandarma ve gardiyanlar neredeyse haftada bir, olağan hale getirdikleri koğuş baskınları sırasında her seferinde birden fazla tabanca, cep telefonu veya eroin dahil uyuşkurucu madde ele geçiriyor.

  Bayrampaşa'da koğuşlara jandarma ve gardiyanların 1998 yılı başından itibaren ortaklaşa düzenlediği koğuş baskınları sırasında 32 adet çeşitli çap ve markada tabanca, 267 adet bu silahlara ait mermi, 47 adet cep telefonu, 4 kilo 530 gram esrar, 150 gram eroinle sayısı belli olmayacak kadar çok kesici ve delici alet ele geçirildi.

  Baskınlarda ele geçirilen silahların 12'si aralarında Sedat Peker'in ve Alaattin Çakıcı'nın adamlarının kaldığı D Blok'ta ele geçirildi. Ateşli silah ve cep telefonu girişi duyarlı kapılardaki kontroller nedeniyle girişi uyuşturucuya oranla daha zor olduğu belirtildi. Elde edilen uyuşturucunun tamamına yakın kısmı ise özel Tip Cezaevi'nde bulunan yabancı uyruklu tutukluların kaldığı iki koğuş ile ziyaretçilerin üzerlerinde şüphe üzerine yapılan elle aramalar sırasında yakalanabildi. Yetkililer, uyuşturucu girişini engelemekte güçlük çektiklerini belirterek, ‘‘Gelen ziyaretçiler önce duyarlı kapılarda ardından da elle yapılan kontrollerden sonra içeri alınıyor. Metal ve elektronik eşyalar duyarlı kapılardan geçerken çıkardığı sesle görevliyi uyarılıyor. Ancak eroin, esrar, gibi maddeler bu kapılardan rahatlıkla geçebiliyor. Ancak şüphe üzerine ziyaretçinin tüm elbiseliri tek tek çıkardığımızda ancak bulabiliyoruz. Ziyertçi bu maddeyi iç çamaşırının arasına koyarak rahatlıkla içeri girebilir’’ dediler.

  CEP TELEFONU SUÇ ALETİ DEĞİL

  Aramalar sırasında bulunan 47 adet cep telefonu ise maddi durumu diğerlerine göre daha da iyi olan tutukluların bulunduğu koğuşlarda ele geçirildi. Cezaevinde ele geçirilen cep telefonuları hukuki olarak suç aleti sınıfına girmediği için sahipleri de cezalandırılamaktan kurtulabiliyor. Aramalar sırasında güçlükle bulunan telefonlar, daha sonra suç unsuru olmadığı için tutuklunun dışarıdaki bir yakınına iade ediliyor. Aramalara katılan görevliler, ‘‘Bazen daha önce yakaladığımız aynı telefonu bir kaç kez daha ele geçirdiğimiz oluyor. Bulduğumuz telefonu yasa gereği tutuklunun adını verdiği bir yakınına teslim ediyoruz. Bu telefon daha sonra yine bir yolunu bulup içeri girmesi artık bizi şaşırtmıyor’’ dediler.

  BULUNTU SİLAHLAR

  Koğuşlarda silahlı adamların cirit attığı Bayrampaşa'da bir yıl içinde 32 adet tabanca ele geçirildi. Bunların sadece 5'i nin sahibi ortaya çıkarken 27 tanesinin ise henüz kime ait olduğu tesbit edilemedi. Ele geçen 5 adet tabancadan çıkan mermilerle Mehmet İşcan, M. Recep Şerefoğlu, Erol Kabak, Metin Güngör ve Kurtuluş Parlak hayatını kaybetti. Tetikçilerin tamamı birbirine benzer ifadelerinde silahı ya çöpten ya da soyadını bilmedikleri eski bir mahkûmdan aldıklarını söyleyerek soruşturmaları zora sokuyor. Genellikle ağzı sıkı kişilerden seçilen tetikçiler, tabancanın içeri nasıl girdiğini itiraf etmedikleri için sorumluların tesbit edilmesi güçleşiyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı