Gündem Haberleri

  Şandır:Türkiye güçlüdür kendine sığınanlara kolaylık sağlayacaktır

  Emek ÇAKILI/ YAYLADAĞI,(Hatay),(DHA)
  11.08.2012 - 19:12 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yaşam koşullarının zor olduğunu, ancak Türkiye’nin kendisine sığınanlara her türlü kolaylığı sağlayacak güçte olduğunu söyledi.

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Türkmenlerin barındığı Hatay’ın Yayladığı İlçesi’ndeki 2 No’lu çadır kenti ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Şandır, yaklaşık 50 bin Suriyelinin Türkiye’ye sığındığını, bu kişilerin birçok sorununun bulunduğunu söyledi. Şandır, Suriye’de Bayır-Bucak bölgesinin Türkmenlerin yaşadığı bir bölge olduğunu, bu insanların kendilerinin dahil olmadan çıkan bir savaş sonrası mağdur olduklarını kaydetti. Şandır, "Biz MHP olarak Bayır-Bucak bölgesinden gelen Türkmenlerin Yayladağı’nda tutulmasını, buradaki kampın büyütülmesini talep ediyoruz. Burada devletimizin imkanları olabildiğince Suriyelilere sunuluyor. Ama şartları gördük. Çadırda yaşam zor, hasta sayısı çok. Belli sorunlar var, bu sorunları bütünüyle aşabilmek mümkün değil. Ama Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir. Kendisine sığınmış olanlara her türlü kolaylığı göstermek gücündedir. Umut ediyoruz ki, hükümetimiz, devletimiz gereken tedbirleri alarak, Türkiye’ye sığınmış bu insanları geldiklerine pişman etmezler. Yine umut ediyoruz ki, Suriye’deki olaylar bir an önce biter ve bu insanlar kendi topraklarında, kendi kimlikleriyle onurlu ve huzurlu yaşarlar" dedi.

  Şandır, yurdundan edilmiş kişilerin huzura kavuşmasının herkesin olduğu gibi Türkiye’nin de gündeminde olduğunu söyledi. Mehmet Şandır, devletin, hükümetin gereken ne ise onu yapmak durumunda olduğunu belirtip, MHP’nin hükümetin, Türkmenlere ve Suriye’den göçüp gelenlere karşı gösterdiği politikalara destek verdiğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı