Gündem Haberleri

  Sandıktan ’istikrara devam’ çıktı

  Demet CENGİZ BİLGİN- Ceyhun KUBURLU-Hanife BAŞ
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP’nin güçlenerek çıktığı 22 Temmuz seçimlerinin sonuçlarını iş dünyası, ’Halk istikrara ve devamlılığa oy verdi’ şeklinde yorumladı. İş dünyasının önde gelen isimleri dün akşam seçim sonuçlarını Doğan Medya Center’ın çevresinde oluşturulan ’Demokrasi Bahçesi’nde izledi. "Demokrasi Bahçesi"ne uğrayan işadamları AKP’nin seçimlerden bir öncekinin çok üzerinde oy alarak çıkmasının Türk halkının AKP iktidarının icraatlarına verdiği bir destek olduğu görüşünde birleşti, muhalefet partilerinin de seçim sonuçlarından ders çıkarması gerektiğini vurguladı.

  İşte Ali Kibar'dan Başaran Ulusoy'a, Güler Sabancı'dan Ferit Şahenk'e iş dünyasının seçim değerlendirmesinin foto-analizi...

  Açıkalın: Seçimlerden piyasa dostu tablo çıktı

  FORTİSBANK Bank Genel Müdürü Faik Açıkalın: Önemli olan seçimlerden hangi partinin galip çıkacağından ziyade, piyasa dostu bir tablonun oluşması. Böyle bir tablo ortaya çıktı. Ancak bu da daha önce satın alındığı için şimdi piyasalarda bir düzeltme olabilir. Ama orta vadeyi olumlu görüyorum.

  Şahenk: Halk dünya ile entegrasyona oy verdi

  Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk: Sonuçların hayırlı olmasını umuyorum. Önemli olan Türkiye’nin başardığı politikalara devam etmesi. Hem siyasi hem ekonomik hem de politik anlamda Türkiye’nin dünyada önemli bir oyuncu olması için gerekenler yapılmalı. Halk en iyi mesajı verdi. Dünya ile entegrasyona birlik ve beraberliğe inandığını gösterdi.

  Özince: Ekonomik program güçlenerek devam edecek

  İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: Seçim sonuçları hálá uygunlanmakta olan ekonomik programın daha da güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Ben Türkiye’nin iyi yolda devam edeceğine inanıyorum.

  Sanayi ve üretimle ilgili açılımlar yapılmalı

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı: Piyasaların öngörüsü ile vatandaşın öngörüsünün denk düştüğü görülüyor. Halk ana muhalefete yetersiz olduğu mesajını vererek, ona yavru bir muhalefet gönderdi. MHP’ye de seni test edeceğim dedi. Bundan sonraki iktidar, sanayi ve üretimle ilgili önemli açılımlar yapmalı.

  Çelebi: Sol kendini yeniden gözden geçirmeli


  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: AKP oylarını önemli ölçüde artırdı. Buna saygı göstermeliyiz. Muhalefet görevini yerine getiremedi. Tüm stratejisini korku üzerine kurdu. AKP ise umut üzerine kurdu. Ve umut daha başarılı oldu. Yapılan miting ve eylemlerde mesajlar iyi verilemedi. Kendini yeniden gözden geçirmeli.

  Sabancı: Sizden, bizden kalmadı, AKP merkez

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: Öncelikle halkımız bu yaz mevsiminde yüksek bir oranda seçime katılmış, barış ve huzur içinde bir seçim yapılmıştır. AKP 4.5 yıllık iktidarından sonra, oylarını ciddi bir oranda artırarak, yeniden iktidar olmuştur. Ancak, oyların dağılımı, AKP’nin artık yalnız bir kesimin değil merkezin partisi olduğunu göstermektedir. AKP’nin 16 milyon civarında oy alması seçime kadar olan dönemde geçerli olan bizden sizden ayrımı konusunu da tamamen ortadan kaldırmıştır.

  Ulusoy: Halk son 5 yılda olanların aynısını istiyor

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy: Beş yıl daha istikrarlı bir şekilde devam edecek. Halk beş yıl daha devam mesajı verdi. Halk son 5 yılda gördüğü gelişimin aynısı istiyor. Ülke meselelerinde tek parti har zaman çözümleri daha kolay gerçekleştirdi. İstediklerimizin hepsi birer birer oldu. Turizm üzerindeki ekonomik reformlar hızla devam etmeli.

  Yalçıntaş: Ekonomide reformlar sürmeli

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş: AB poltikaları yavaşlama sürecine girmişti. Bunun bir an önce hızlanması gerekiyor. Yeni kurulacak meclis tamamen halkın güvenini aldı. Ekonomide herhangi bir sapmaya gitmeden reformlar devam etmeli. Yabancı sermaye akışı mutlaka olacaktır.

  Sancak: Halk daha çok demokrasi istiyor

  Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak: Bu millet demokrasinin değerini biliyor. Seçim sonuçları milletin daha çok demokrasi, daha çok kalkınma istediğini göstedi. AKP 2014’te kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkarmayı, vesayet altında olmayan bir demokrasi vaatediyordu. Bu görüşler itibar gördü.

  Kutadgobilik: Türkiye demokrasi sınavını geçti

  METAL Sanayicileri Sendikası Başkanı Tuğrul Kutadgobilik: Seçim öncesinde Avrupa Birliği Parlamentosu’nun demokratik bir seçim yapılıp yapılamayacağına dair şüpheleri vardı ve bu nedenle 220 gözlemci gönderildi. Türkiye demokrasiye uygun seçim yapılabileceğini gösterdi. Seçim sonuçları Türkiye’nin; ümit, ekonomi, istikrar istediğini gösterdi. Kavga değil uzlaşma istiyor.

  Kurtsan: Daha fazla kadın vekil olmalı

  KADIN Girişimciler Derneği Eski Başkanı Meltem Kurtsan: Öncekine göre daha fazla kadın olmasını istedik. Sanırım yüzde 4.4’den daha fazla kadın milletvekili olacak. Bundan sonraki hedef, 3-4 bakanlığın kadınlara verilmesi olmalı.

  Kibar: Ekonomi daha olumlu sürece girer

  KİBAR Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Kibar: Bundan sonrası için cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili soru işaretleri var. Seçim sonuçları, yabancı sermayenin ülkeye bakışını geliştireck, Türkiye ekonomisini ileriye dönük olumlu sürece sokacak. Uzun vadede ise, faizlerin düşmesiyle ekonominin diğer alanları da canlanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı