Gündem Haberleri

  Sandıktan belirsizlik çıkacak

  Reuters
  06.05.2010 - 16:29 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de bugün yapılacak ve son 20 yılın en büyük çekişmesine şahit olacağı düşünülen seçimlerde, önde gelen iki partinin de 650 sandalyeli parlamentoda üstünlük elde etmesi beklenmiyor.

  İngiltere’de en son 1974 yılında yapılan seçimlerden sonra hiçbir partinin ezici çoğunluk elde edemediği bir parlamentoyla karşı karşıya kalınmıştı. Bugün politikacılar o günden bu yana kullanılmayan süreçleri yeniden değerlendiriyor.

   

  Seçimlerin ardından göreve gelecek yeni parlamento 18 Mayıs tarihinde başkanın belirlenmesi için bir oturum yapacak ve üyeler yemin edecek. Yeni hükümet ilk sınavını ise 25 Mayıs’ta Kraliçe’nin konuşması sırasında açıkladığı yasama programıyla verecek.

   

  OLASI HÜKÜMETİN ÖZELLİKLERİ

  Resmi çerçeveye göre parlamentoda hiçbir partinin ezici çoğunluğa sahip olamaması durumunda:

   

  -       Yapılan seçimde herhangi bir partinin açık üstünlüğü ortaya çıkmazsa, mevcut hükümet, başbakan kendisinin ve hükümetinin istifasını Kral/Kraliçe’ye sunmadığı sürece görevde kalır.

   

  Mevcut hükümet, Avam Kamarası’nda yapılacak toplantıda oy çokluğunun oluştuğunu görene kadar bekleme bu güven sağlanmadığı takdirde de istifa etme hakkına sahiptir.

   

  Eğer bir hükümet Avam Kamarası’nda yapılan güven oylamasında gerekli desteği elde edemezse, Başbakan en kısa zamanda hükümetin istifasını vermelidir.

   

  Bir güven oylaması muhalefet tarafından masaya yatırılabilir veya hükümetin önceden belirttiği gibi Avam Kamarası’nın hükümete yönelik güvenini sınayan önlem olarak kullanılabilir.

   

  -       Eğer başbakan ve hükümet bu sürecin herhangi bir basamağında istifa ederse, Kral/Kraliçe Avam Kamarası’nda en fazla desteği almış görünen adaydan hükümeti yönetmesini ister. Çeşitli hükümet olasılıklarının yanında, bu konuya yönelik görüşmeler yeni hükümeti kurması beklenen partiler arasında yapılır. Kral/Kraliçe’nin bu tür tartışmalarda yer alması beklenmez, ancak siyasi partiler ve kabine temsilcisi Kral/Kraliçe’nin süreçten haberdar olmasını sağlar.

   

  Başbakan, Kral/Kraliçe’den parlamentoyu dağıtıp yeni seçimler yapılmasını isteyebilir. Kral/Kraliçe özellikle yakın geçmişte alınmış bir hükümeti feshetme kararı ardından gelen bu tür bir talebi kabul etmek zorunda değildir.

   

  KARMAŞIK SÜREÇ

  Bu tür şartlar altında, Kral/Kraliçe partilerin bir feshetme kararı alınmasından önce Avam Kamarası’ndan güvenoyu alabilecek olası bir hükümet olmadığından emin olmalarını bekler.

   

  - Başbakan kabine temsilcisinden, muhalif ve azınlık partilerle sürdürülen hükümet kurma müzakereleri sırasında destek isteyebilir. Eğer muhalif partiler kendi aralarında veya hükümetle olan tartışmalarında benzer bir destek talep ederlerse, bu başbakanın izniyle Bakanlar Kurulu tarafından sağlanabilir.

   

  - Hükümetin Avam Kamarası’nın güven oyuna sahip olup olmadığı konusunda şüphesi olduğu sürece, seçim öncesi dönemde önemli kararlar alınması üzerinde titiz olunması sağgörülü bir yaklaşım olacaktır. Her nasılsa, hükümetin tüm düzeylerdeki normal ve esas faaliyetlerinin tümünün gerçekleştirilmesi zorunlu olacaktır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı