Gündem Haberleri

  Sancılı ‘Vira bismillah’

  Hürriyet Haber
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Su ürünlerinde av yasağı dün gece yarısı sona erdi. Ama saatler 24.00’ü gösterirken, kıyı kentlerindeki durum biraz karışıktı. Kimi, saatler tam gece yarısını gösterdiğinde “Vira bismillah” deyip palamar çözdü ve dalgalara bıraktı kendini büyük umutlarla. Kimiyse yeni uygulamayı protesto için denize açılmadı.

  GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği”nde yer alan ‘gırgır’ teknelerine getirilen av bölgeleri yasakları ve av derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkartılmasına balıkçılar protestoyla karşılık verdi. Bazı balıkçılar ise denize açılıp kısmetlerini aradı.

  - Çeşitli boy kayıklarla denize açılan Ordulu balıkçılar, gece boyunca ağlardan palamut topladı. Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, sezondan umutlu olduklarını belirtirken, “Palamut yüzümüzü güldürdü diyebiliriz. İlerleyen günlerde palamutun daha da artmasını bekliyoruz” dedi. Av derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkartılmasını desteklediklerini belirten Sağlam, “Alınan yeni boy kararları bizim gibi balıkçıları korumak adına alınmış kararlardır. Biz bu alınan kararlardan son derece mutluyuz. Kararı destekliyoruz ve alınan kararlara da uyacağız” diye konuştu.

  Balık 10-18 metrede

  - İstanbul Kumkapı’daki balıkçılar başta olmak üzere bir çok yerde, yeni tebliği protesto için 3 gün denize çıkmama kararı alındı. Tekne sahiplerinden Hayri Karakaya’nın gerekçesi şuydu: “Derinlik yasağı ile ilgili yapılan düzenleme bilimsel olarak yapılmamıştır. Eylül ayında yumurtlama evresini tamamlayan balıklar, geriye döner. Bu göç yolu üzerinde İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan geçerler. Bize ‘24 metreden sığ suda av yapılmayacak’ deniyor. Ama bu balık zaten 10 ila 18 metreden geçiyor.”

  Erdoğan çözsün

  - Samsun’da da balıkçılar denize açılmadı. Samsun’da kayıtlı bulunan 10 gırgır teknesi limana demirlendi. Derinlik sınırının değişmemesi durumunda denize açılmayacaklarını dile getiren balıkçılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunu çözmesini beklediklerini dile getirdi.

  - Yeni av sezonu için hazırlıklarını tamamlayan Düzceli ve Sakaryalı balıkçılar ise şiddetli poyraz nedeniyle denize açılamadı.

  BANDIRMALI balıkçılar denize açılmayıp, protestoyu balık halinde sürdürdü. ‘24 metreye çıktık’, ‘Elimiz boş döndük’, ‘Balıkçı da yaşasın balıklar da yaşasın’ ve ‘Sesimizi duyun’ pankartları astılar. ‘Yastayız’ yazan pankartın önünde duran bir kedi ise objektiflere yansıdı. Kemer’de de balıkçılar denize açılmadı. Ama Antalya’da tutulan balıklar ve yeni sezon davul zurnayla kutlandı.

  Balığa koruma

  YENİ düzenlemede avlanma araçları ve avlanma yöntemleri başta olmak üzere, avlanan balık türlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleri ile uyulması gereken kurallara ilişkin yeni uygulamalar yer alıyor. Gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafe uygulaması, tebliğ ile 24 metreye yükseltilirken, ekolojik açıdan önemli bir deniz olan Marmara denizinde; balık varlığının artırılması ve koruma alanları oluşturması amacıyla İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece Koyu’nda bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılıyor. Yine Marmara Denizi’nde kaçak trol avcılığının engellenmesi için manyat ve algarna ile gece yapılan avcılık da yasaklanıyor. Balıkların üreme zamanlarının dikkate alındığı yeni düzenleme ile bazı türlerde yasak dönemler değişiyor. Kalkan balığında 1 Mayıs-30 Haziran olan yasak dönem 15 Nisan-15 Haziran, dil balığında 15 Şubat-15 Mart olan yasak dönem; 1 Ocak-1 Şubat olarak belirleniyor. Daha önce yasak dönemde 1 ay av yapma istisnası tanınan ton balıklarının avcılığına, Akdeniz’de 6 mil dışında, yıl boyunca izin veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı