GeriGündem Sancağı bile çaldılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sancağı bile çaldılar

Görev yaptığı Genelkurmay’dan Osmanlı sancağını çalan bir kişi, duyarlı bir antikacının ihbarı sayesinde yakalandı. Olayda ihmali bulunan 4 kişi tutuklandı.

GENELKURMAY tarihinde bir ilk yaşandı. Geçen hafta Genelkurmay Başkanlığı’nda çalışan bir görevli, Genelkurmay’dan Osmanlı sancağını çalarak satmak istedi. Sancağı çalan görevli, tarihi eser kaçakçılığı yapan kişilerle irtibata geçti. Ancak olayı duyan bir tarihi eser koleksiyoncusu, konunun önemini kavrayıp durumu Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Alıcı kılığına giren polis, satıcı ile irtibata geçti.

POLİSLE PAZARLIK

Polis Hilton Oteli’nde yemekte buluştuğu hırsız görevli ile pazarlığa başladı. Sancağın gerçek olup olmadığını anlamak için görmek istediklerini belirten polislere hırsız önce sancağın fotoğrafını gösterdi. Bununla tatmin olmayan polisler ısrarla sancağı görmek istediklerini belirttiler. Hırsız irtibatlı olduğu bir kişiyi arayıp sancağı otele getirmesini istedi. Polis bu arada otel ve çevresinde olağanüstü önlem aldı.

SUÇÜSTÜ YAPILDI

Bir kumaşa sarılı sancak otel odasında müşteri polislere gösterilince hırsız ve arkadaşı yakalanarak Genelkurmay yetkilerine teslim edildi. Tarihi sancağı polislere satmak isterken suçüstü yakalanan ve tutuklanan görevlinin yanısıra, Genelkurmay Askeri Bassavcılığı olayla ilgili olarak yaptığı soruşturma çerçevesinde o gün sancak odası ve katında görevli olan ve aralarında bir subay ve astsubayın da bulunduğu toplam 4 kişinin olayda kusurlu oludukları gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

İHBARCIYA ÖDÜL

İçişleri Bakanlığı, çalınan sancağın el altından satılacağını öğrenince polise ihbarda bulunarak sancağın geri alınmasını ve hırsızın yakalanmasını sağlayan tarihi eser koleksiyoncusunu 20 bin YTL ile ödüllendirdi.

Yakından ilgilendi

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, polis ve askeri yetkililerin çok gizli bir şekilde yürüttüğü ‘Sancak Operasyonu’nu makamından takip etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle