Gündem Haberleri

  Sanatçıların vergiyle başı dertte

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunun çok yakından tanıdığı birçok sanatçının başı ``vergi`` ile dertte... Sibel Can, Fatma Girik, Mustafa Sandal ve Mahsun Kırmızıgül ile ünlü yönetmenler Osman Sınav ve İrfan Tözüm, ``vergi kaçakçılığı yapmak`` suçundan yargılanıyor. Hülya Avşar da bu suçtan yargılanmış, ve cezası ertelenmişti.

  Sibel Can ile menajeri Hasan Kefkep, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde ``vergi kaçakçılığı yapmak`` suçundan 5`er yıla kadar hapis cezası istemiyle halen yargılanıyor.  
  Davanın iddianamesinde, Can ve Kefkep, Melisa Müzik Yapım Organizasyon Ltd. Şti. adı altında sahne programları, kaset çalışmaları ve dizi film harcamalarına ilişkin fatura düzenlenmesi sırasında, toplam 65 milyar 525 milyon lira eksik göstererek ve yine şirket dışı özel harcamaları sahte faturalarla şirket gideri olarak kayıtlara geçirmek suretiyle ``vergi kaçakçılığı yapmakla`` suçlanıyor.  

  Yargılama aşamasında Sibel Can ile Maliye Bakanlığı`nın, 128 milyar liraya uzlaşmaya varması üzerine mahkeme, 2 sanık hakkında beraat kararı vermişti.  

  Ancak, Hazine`nin başvurusu üzerine Sibel Can`ın dosyasını inceleyen Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 2 sanık hakkında verilen beraat kararını, ``vergi kaçakçılığı suçlarında taraflar arasında uzlaşma yapılmasının mümkün olmadığı`` gerekçesiyle bozmuştu. Bunun üzerine Can ve Kefkep`in tekrar yargılanmasına başlanmıştı.  
       
  FATMA GİRİK DE SANIK  
       
  Sinema sanatçısı Fatma Girik de ``vergi kaçakçılığı yaptığı`` iddiasıyla İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yargılanıyor.  Davanın iddianamesinde, Fatma Girik`in serbest meslekle uğraştığı,Özbay Ticaret A.Ş`den 1995 yılında 5, 1997 yılında da 20 faturayı alarak, kendi kayıtlarına geçirdiği belirtiliyor. 
   
  Mustafa Özbay`a ait olan Özbay Ticaret A.Ş`nin naylon fatura düzenlediğinin tespit edildiği anlatılan iddianamede, Fatma Girik`in de bu şirketten alarak kullandığı faturaların sahte olduğu ifade ediliyor.  

  İddianamede, Girik`in, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu`nun ilgili maddesi gereğince, 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.  

  Pop müzik sanatçısı Mustafa Sandal`ın da ``vergi ziyanına neden olmak`` suçundan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yargılaması sürüyor.  Davanın iddianamesinde, Beşiktaş Vergi Dairesi mükellefi Sandal`ın, Meterol Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi`nden 13 milyar 185 milyon lira tutarında 2 fatura alarak kayıtlarına geçirdiği anlatılıyor. 
   
  Bu faturaların herhangi bir mal ve hizmet karşılığında alınmadığının anlaşıldığı ve sanığın yanıltıcı belge kullanarak vergi ziyanına neden olduğu belirtilen iddianamede, Mustafa Sandal`ın  suçundan 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.  

  Sanatçı Mahsun Kırmızıgül`ün de ``Vergi Usul Kanunu`na muhalefet etmek`` suçundan, İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi`nde yargılanmasınadevam ediliyor.  

  Davanın iddianamesinde, Mahsun Kırmızıgül`ün 1994 yılına ait 5 adet serbest meslek makbuzunu ibraz etmeyerek, ``Vergi Usul Kanunu`na muhalefet etmek`` suçunu işlediği belirtiliyor.

  İddianamede, sanığın, ilgili kanunun 359. maddesine göre, 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.  
       
  YÖNETMENLER DE AYNI SIKINTIDA  
       
   ``Deli Yürek, Bumerang Cehennemi`` adlı filmin yönetmeni Osman Sınav hakkında da, ``vergi kaçakçılığı yaptığı`` iddiasıyla İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi`nde açılmış bir dava bulunuyor.   Davanın iddianamesinde, Osman Sınav`ın yöneticisi olduğu Sinegraf Film Yapım ve Yönetim Limited Şirketi`nin 1997 yılında KDV hariç toplam 2 milyar 985 milyon liralık sahte fatura kullandığı ve yasal defterlerine kaydettiğinin tespit edildiği belirtiliyor.  İddianamede, Sınav`ın 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  Yönetmen İrfan Tözüm de ``vergi kaçakçılığı yapmak`` suçundan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yargılanıyor.   Davanın iddianamesinde, İrfan Tözüm`ün Şişli Vergi Dairesi mükellefi olduğu ve filmcilik işi yaptığı anlatılıyor. 
   
  İstanbul Mali Şube Müdürlüğü`nün yaptığı çalışmalarda, Özcan Filmcilik Organizasyon Reklam Limited Şirketi`nde sahte düzenlenmiş belgeler ele geçirildiği ifade edilen iddianamede, şirketin hizmet yapmadan komisyon karşılığında fatura verdiğinin belirlendiği kaydediliyor.  

  Bu şirketten fatura alanlar konusunda da incelemeler yapıldığı bildirilen iddianamede, İrfan Tözüm`ün de bu şirketten 10 Eylül 1997 ile 17 Kasım 1997 tarihleri arasında 6 adet fatura alıp kayıtlarına geçirdiğinin belirlendiği ifade ediliyor.  

  Tözüm`ün ``vergi kaçakçılığı yapmak`` suçundan dolayı 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.  

  Sanatçı Hülya Avşar da vergi kaçırdığı gerekçesiyle yargılandığı İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi`nce, 20 Nisan 1998 tarihinde 5 ay hapis cezasına çarptırılmış, Avşar`ın bu cezası ``bir daha suç işlemeyeceği`` yönünde kanaat oluştuğundan ertelenmişti.  Bu davanın ardından Hülya Avşar, ödediği yüksek vergilerle gündemegelmişti.  

  Bedrettin Ekdi`nin, Galatasaray Adası`nda oğluna düzenlediği sünnet şölenine katılan Seda Sayan, Gönül Yazar, Ajda Pekkan, Sibel Turnagöl ve Ayhan Aşan`ın da aralarında bulunduğu 25 sanatçı ise İstanbul Defterdarlığı tarafından başlatılan vergi incelemesinde ifade vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı