Gündem Haberleri

  Sanatçıların Sezen açılımına yorumu

  Demirhan HARARLI
  20.08.2009 - 11:16 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKANLIĞI arayıp, “Annemle, babamla konuştum. Son açılımınızı hep birlikte, canı gönülden destekliyoruz. Sürecin güzel bir şekilde tamamlanması için elimden geleni yapmaya hazırım” diyerek Kürt açılımına destek veren Sezen Aksu’ya, sanatçı cephesinden tepki geldi.

  Ne biliyor ki açılım konuşuyor
                              
  Aksu dahil, görüşler şöyle:

  Sezen Aksu: “Babam bize ‘Övgünüzü de tepkinizi de gösterin’ derdi. Ben de bunu sık sık yaparım zaten. Burada da çok cesur bir adım olduğunu düşündüğüm için, Başbakan’ın özel kalemini aradım ve ilettim. Hatta Başbakan’ı bağlamayı istediler ama ‘Gerek yok, bu duygularımı kendisine iletin’ diye not bıraktım.”

  Ortada hiçbir şey yok

  Yavuz Bingöl: “Kürt sorunu bir gecede çözülecek iş değil. Bu iktidar bunu sahipleniyor, bunu çözeceklerini söylüyor. Ortada henüz hiçbir şey yok. ‘Bunu çizdim, oynamıyorum’ da diyebilirler, kaçabilirler. Aydınlıkçı, ilerici, devrimci, demokrat, sosyalist ve Marksist insanları da içlerine almaları gerekir. Her kesimden insanı katmazlarsa, bu iş zaten olmaz. Askerlerimizin şehit olmaması, gözyaşlarının dinmesi, 30 yıldır akan su kanın durması gerek tabii. Anne yürekleri Türk ve Kürt olarak yanıyor. Hükümet bunu üç sendikacı ve iki parti ile görüşme yaparak başaramaz. Bu işi AKP tek başına zaten çözemez.”

  Kimse içeriğini bilmiyor

  Tarık Akan: “Ortada henüz bir şey yok. Açılım diyorlar, neyin açılımı? Maddeleri ortaya koysunlar, ondan sonra biz de fikir ve düşüncelerimizi söyleyelim. Ne olduğunu bilmediğimiz konu hakkında ne söyleyebiliriz ki? Şu an benim söyleyebileceğim bir şey yok. Bekleyip göreceğiz.”

  Açılım var da, bilen yok

  Hülya Avşar: “Açılımın ne olduğunu bilmiyorlar, kimse bilmiyor. Sezen Aksu bununla ilgili yorum yapmış ama kendisi de içeriğini bilmiyor. Sezen’in böyle bir yükü üzerine almaması gerekirdi. Neden yorum yapıyor? Ne biliyor ki konuşuyor? Kürt açılımı konusunda Sezen Aksu en son yorum yapan arkadaşımız olmalıdır. Kendisi Kürtçe söylediği şarkılarla açılımını zaten yaptı, destek verdi. Kürt açılımı var da, ne olarak var? Bizlere de açıklasınlar, biz de bilelim. Doğru olduğunu bildiğim tek şey var, çocuklarımızın artık ölmemesi gerektiği. Söyleyeceğim en önemli açılım budur. Hükümet bunu gerçekleştirirse, maddelerini ortaya koyarsa, yıllar sonra Özal’ın açılımlarından nasıl övgüye bahsediliyorsa, Başbakan’ınkinden de öyle bahsedilir. Ama ortada olmayan bir şeyin yorumunu yapmak kimseye düşmez.”

  Önce açıklansın

  Müjdat Gezen: “Açılımın ne olduğu ve açıklandığı gün fikrimi açıklayacağım. Şu an ortada bir şey yok. Buna da söylenecek söz yok.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı