Gündem Haberleri

  Sanatçılar KA.DER'e ilgi göstermedi

  Hürriyet Haber
  21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER'in başlattığı ‘‘Mutfak Tamam, Sıra Siyasette’’ adlı kampanyaya destek vermesi istenen sanatçılar, dün Şişli Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya gelmeyerek, politikaya olan duyarsızlıklarını bir kere daha gösterdi. Toplantıya sadece İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, KA.DER Genel Başkanı Şirin Tekeli ve sanatçı Sumru Yavrucuk'la Serap Aksoy katıldı. Kadir İnanır, Perran Kutman, Meltem Cumbul, Ajda Pekkan, Suna Pekuysal ve Berna Laçin ise davet edildikleri halde gelmedi.

  Bülent Akarcalı yaptığı konuşmada, ‘‘KA.DER Türk siyasetinin kaderini değiştirecek bir harekettir. Meclis'teki kadınların sayısının artmasıyla çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Erkeğin yaptığı siyaset kadına ulaşmaz. Siyasette haklar verilmez, hanımlar bu haklarını alsın. Ben bu konuda tam destek veriyorum. Türk siyasetinin yeni bir soluğa ihtiyacı var. Sırf kadın olduğu için beklemek yanlıştır. Kendilerinin işe sahip çıkması gerekir. Kadınların siyasetle ilgilenmeleri analık kadar tabii bir görevdir’’ dedi.

  Sanatçı Serap Aksoy ise ‘‘Sözlerden çok eylemler önemli olduğu için buradayım’’ açıklamasını yaptı. Sumru Yavrucuk, Uganda'da yüzde 17.4 olan meclisteki kadın oranının ülkemizde yüzde 2.4 olduğunu belirterek, ‘‘Keşke Türkiye'de siyasete kadın eli değse. Keşke Türkiye de mutfağımız kadar iyi tanıtılsa. 2000 yılında mecliste yüzde 10 kadın milletvekili olmasını hedefliyoruz’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı