Gündem Haberleri

  Sanatçılar Girişimi

  Serpil KIRKESER / DHA
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinema sanatçısı Tarık Akan ve tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz, dün Silivri’de Ergenekon Davası’nın 207’nci duruşmasını izledi. Duruşmaya ara verildiğinde Tarık Akan ve Rutkay Aziz’in de aralarında bulunduğu Sanatçılar Girişimi, Silivri Cezaevi yanında bulunan duruşma salonu önünde bir basın açıklaması yaptı.

  Ortak basın açıklamasını okuyan gazeteci-yazar Ümit Zileli, Sanatçılar Girişimi olarak bir kez daha Silivri’ye geldiklerini belirterek şunları söyledi:

  "Dünyanın hiçbir uygar ülkesinde duruşmaların görüldüğü mahkeme salonu ile cezaevi aynı bina içinde aynı alanda olamaz. Bir tek bu olgu bile Silivri’de görülmekte olan davalardan adil bir sonuç beklenemeyeceğinin yeterli kanıtıdır. Silivri duruşmaları çok uzun zamandan beri adaletin değil adaletsizliğin, yasaların değil keyfiliğin, vicdanın değil vicdansızlığın simgesi olmuştur.

  Sahteliği kanıtlanmış dijital verilerle, uzaktan kumandalı yalancı tanıklıklarla sürdürülmekte olan bu davaların en ağır ve kabul edilemez, evrensel hukuk anlayışı ve değerleriyle en bağdaşmaz insan hakkı ihlalleri olduğu yerli, yabancı, vicdan ve sağduyu sahibi her kişi ve kurumca açık bir biçimde görülmektedir. Silivri’de tutuklu olarak yargılanmakta olan yazar, gazeteci ve aydınlar tutuklu değil tutsaktırlar. Tek tek sanatçılar ve topluca Sanatçılar Girişimi olarak bu gerçeği Türkiye ve dünya kamuoyu önünde haykırmayı sanatçı vicdanı ve onurumuzun, sorumluluk duygumuzun gereği sayıyoruz. ‘Artık yeter’ diye haykırıyoruz."                       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı