Gündem Haberleri

  Sanatçı ocağı

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu okulun koridorlarında koşuşturma ya da öğrencilerin sesi yok. Bu okulun kapısından girdiğinizde, insana huzur veren piyano sesini duyabiliyorsunuz. Koridorlarda ise öğrencilerin yaptığı birbirinden güzel tablolar. Kiminde hüzün var tabloların, kiminde ise sevinç. ATSO Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ndeki 182 öğrenci için sanat, bir yaşama biçimi.

  TAHTA DA YOK, SIRA DA

  Bu okulun sınıfları da bildiğimiz gibi değil. Ne tahta var yazı yazmak için, ne de sıra oturmak için. Müzik sınıfları tek kişilik. Öğrenci yalnız başına ya da öğretmeniyle birlikte çalışıyor dersine. İster piyano, ister keman, ister bateri. Resim sınıfında ise tualler göze çarpıyor. Ve öğrencilerin paletinden fırca ile tuale dökülen rengarenk, cıvıl cıvıl figürler. Bu yıl 3'üncü mezunlarını verecek okulda, resim ve müzik branşları bulunuyor. Okulun bugüne kadar mezun olan öğrencilerinin üniversiteye girme oranı ise yüzde 94. Yani başarılı öğrenciler yetiştiren bir okul ATSO Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi... Okuldaki 182 öğrencinin 95' i müzik, 87'isi de resim eğitimi görüyor.

  PİYANO VE KEMAN SESİ

  Okulda 42 öğretmenin 13'ü müzik, 9'u ise resim branşına bakıyor. Diğer öğretmenler ise sözel ve sayısal derslere giriyor. Her yıl 48 öğrenci alınıyor. Okullarının bir sanat yuvası olduğunu söyleyen Müdür Veysel Çetinkaya, ‘‘Burada bütün öğrencilerde büyük bir öğrenme isteği var. Sınıflarımız hiç boş kalmıyor. Ders olmasa bile okulda piyano veya keman sesi duymak mümkün’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı