Gündem Haberleri

  Sanat eserleri için restorasyon atölyesi

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Sabancı Üniversitesi ve 'Sınır Tanımayan Restoratörler'i biraraya gelerek sanat eserlerinin teşhisi ve restorasyonu için uluslararası çapta bir eğitim ve geliştirme atölyesi açıyor. Atölyede sanat eserlerinin tamir ve bakımı yapılacak.

  Sabancı Üniversitesi'nin Karaköy'deki İletişim Merkezi'nde faaliyet gösteren "Sanat Eserlerinin Teşhisi ve Restorasyonu Amaçlı Uluslararası Eğitim ve Geliştirme Atölyesi"nde minyatürden ikonaya, tarihi kitaplardan hat eserlerine, yağlı boya resimden gravüre kadar uzanan geniş bir yelpazede sanat eserlerinin tamir ve bakımı yapılacak.

  Atölyenin, açılış törenine, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob, Fener Rum Patriği V. Barthelomeos, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Sakıp Sabancı, Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Rektör Tosun Terzioğlu, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Emin Mahir Balcıoğlu, Sınır Tanımayan Restoratörler Başkanı Peder Pavlos Politis katılacak.

  Merkezi Fransa'nın Avignon şehrinde bulunan Sınır Tanımayan Restoratörler, dünya çapında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu. Bünyesinde restoratörlerin yanı sıra, mühendis, fotoğrafçı, arkeolog, sanat tarihçisi ve değişik alanlardan sanatçılar barındırıyor.

  Dünya mirasının önemini insanlığın başarısının ayrılmaz parçası olarak değerlendiren, kültürlerarası etik kurallar çerçevesinde hareket eden "Sınır Tanımayan Restoratörler"in temel amaçları ise kültürel anıtları korumak ve restore etmek, bu anıt eserleri koruma anlayışını geliştirerek yaygınlaştırmak ve halkı bilinçlendirerek, gelecek nesillere miras kalmasını sağlamak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı