Gündem Haberleri

  Sanal ortamda 'ben' tedavisi

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Fezal Özdemir, dermatoskopi (renkli benlerin incelenmesi) konusundaki çalışmalarıyla Dünya Dermatoskopi Yönetim Kurulu üyeliğine kabul edilerek, bu alanda çalışan 40 bilimadamı arasındaki ilk Türk olma başarısını gösterdi.


  Özdemir, yaptığı açıklamada, 1993 yılından bu yana dermatoskopi konusunda çalıştığını belirterek, dermatoskop ile ilgili çalışmaların uzun yıllardır yapıldığını, ancak 3 yıldır sanal ortamdan yararlanıldığını kaydetti.


  Özdemir, bunun depolama, görüntüleme gibi kolaylıklar sağladığını dile getirerek, dermatoskopi alanında İtalya ve Avusturya'nın öncü durumda olduğunu ifade etti. Özdemir, şu bilgiyi verdi:


  ''Geçtiğimiz aylarda, bu iki ülkenin girişimiyle internet ortamında bir toplantı düzenlendi. Dünyanın 40 ülkesinden bilimadamları, Dünya Dermatoskopi Yönetim Kurulu üyeliğine kabul edildi. Bunların arasında 23'ü Avrupa, 11'i ABD ve 6'sı da diğer ülkelerden temsilciler bulunuyor. Türkiye'den de ilk kez ben bu birliğe kabul edildim.''


  Sanal ortamdaki görüntülerin değerlendirilmesiyle hastaların biopsi sonuçları arasında paralellik görüldüğünü bildiren Özdemir, bu sayede hekimlerin istedikleri hastaların görüntüsünü internet yoluyla dünyadaki herhangi bir merkeze göndererek, değerlendirme şansı bulduğunu belirtti.


  ''Deri yüzey mikroskobisi'' olarak adlandırılan dermatoskopi sayesinde derinin canlı ortamda biyopsi alınmadan büyüteçle incelenebildiğini ifade eden Özdemir, bu yöntemin kötü huylu benlerin incelenmesinde büyük kolaylık sağladığını vurguladı. Özdemir,sanal ortamın teşhis ve tedavide büyük kolaylık sağladığını belirterek, ''Böylece cerrahi müdahaleye gerek kalmadan erken teşhis yapılabiliyor'' dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı