Gündem Haberleri

  Sana mı kaldı kendi işine bak

  Ümit ÇETİN - Selçuk ŞENYÜZ / ANKARA
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Siteler, Keçiören ve Sincan’da Ankaralılar’a hitap eden Erdoğan özetle şunları söyledi: “Sana mı kaldı benim partimle ilgili, hangi bakanı, hangi milletvekilini, niçin aday yapmadığımız veyahut niçin değişikliğe gittiğimizle ilgili değerlendirme yapmak? Bu bizim kendi sorunumuzdur. Biz gerektiğini zamanında yaparız. Sana açıklama mecburiyetim yok. Bunların üzerinden rant elde etme derdi ne zamandan beri başladı? Sen kendi işine bak.

  Liderliği bırakırım

  Sayın Bahçeli, biz senden devraldığımız hükümette asgari ücret 184 liraydı, şu anda 630 lira. Al otur masaya, rakamlar ortada. Eğer bizim iktidarımızda daha az alınıyorsa ben bu liderliği bırakırım, yapmam bu işi, sen bırakabilir misin? Sen bize 23.5 milyar dolar IMF’ye borç bıraktın. Biz ödedik. Şu anda 5 milyar dolar borcumuz var. O borçlandı biz ödedik. Sayın Bahçeli hesap bilmez misin sen? Ben seni çok iyi hesap biliyor diye biliyorum. Ne diyorsun 2009 ortadan iki sıfırı at, 29. 2 ile 9’u topla 11. Ondan sonra topluyorsun 40 diyorsun. Ne güzel. Cebir hesabı mıdır, matematik midir anlamadım. Bir de bu hesabı yapsın. Merkez Bankası’nın kasasında ne bıraktın? 27.5 milyar dolar. Şimdi ne var biliyor musunuz? 95 milyar dolar. İşte kurumlar ortada sen bıraktın biz bu hale getirdik.

  Fasulyede bunlar

  CHP ne diyor; ‘kuru fasulye’ diyor. Bahçeli ne diyor; ‘bisküvi’ diyor. Çocuklar bunun hasreti içinde. Biz Hakkâri’ye gittiğimizde oradaki yavru bana, ‘Başbakan amca bize bilgisayar verir misin?’ diyor. Başbakan amcan şimdi sana bilgisayardan daha büyük bir şey verecek. Okullarda akıllı tahtalara geçiyoruz. Size bir de elektronik kitap vereceğiz. Ne CHP’nin ne MHP’nin vizyonu buna yeter. Hâlâ kuru fasulyede bunlar.”

  Erdoğan, Keçiören Belediyesi önünde halka hitap ederken, MHP afişlerinin bulunduğu bir binada asılı pankart dikkat çekti. Başbakanlık korumalarının müdahalesiyle kaldırılan pankartta, “8 yıl önce temelini attığın metro ile mi geldin” yazıyordu.

  Sakın oyuna gelmeyin

  CHP zihniyeti yıllarca doğum kontrolünü teşvik etti. Batı şu anda çöküyor nüfusu yaşlandığı için. Sakın bu oyuna gelmeyin. Bu millete, doğum kontrolü ile dünya sahnesinde yaşlı bir nüfusa sahip olması için telkinler yaptılar. Yıllarca bu ülkede doğum kontrolünü teşvik ettiler. CHP şimdi aynı şeyi yapıyor. Eğer şu andaki artış hızıyla gidersek 2038’de biz de yaşlı nüfuslar arasına gireceğiz. Sakın bu oyuna gelmeyin, en az üç çocuk.

  Endişemizi açık açık oğluna anlattık

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dış politikaya değinerek, “Avrupa’da Schengen’in bile tartışma konusu yapılmasını kaygı verici bulduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün artık tüm dünyada, başı sıkışan, zulme uğrayan, Türkiye’ye yönünü dönüyorsa, bu Türkiye’nin gerçekleştirdiği büyük değişimin bir neticesidir. Bugün eğer Ortadoğu sokaklarında birileri ‘Türkiye Türkiye’ sloganları atıyorsa bu geldiğimiz seviyenin bir eseridir. Çünkü Türkiye dik duruyor, hakkı söylüyor, mazlumları, mağdurları, hakkı, hukuku ve adaleti cesaretle savunuyor.

  İsrail’in, şiddetten beslenen politikaları ısrarla devam ettirmesi, hatta bu şiddeti, korsanlık derecesine vardırarak, Akdeniz’deki gemileri hedef alacak kadar genişletmesi şüphesiz ki endişelerimizi artırıyor.

  Suriye’deki gelişmeleri çok yakından izliyor, oradaki gelişmeleri adeta iç politikamız olarak değerlendiriyoruz. Devlet Başkanı Beşar Esad’la birkaç kez görüşmeler yaptık. Kendisine, özellikle provokasyonlara dikkat etmesi, gösterileri bastırmak için güç kullanmaktan çekinmesi, reformları hızla devreye sokması tavsiyelerinde bulunduk.

  AB içine kapalı

  Avrupa Birliği maalesef, vizyonsuz, öngörüsüz, popülist siyasetçilerin elinde, kendi içine kapanmış bir birlik görüntüsü veriyor. Avrupa’da Schengen’in bile tartışma konusu yapılmasını da kaygı verici bulduğumuzu belirtmek istiyorum.

  Önceki hafta, Kaddafi’ye açık açık çağrımızı yineledik. Kaddafi’nin, koltuğunu terk etmeyerek, Libya’yı ateş içinde tuttuğunu görüyoruz. Buna yönelik endişelerimizi ilettik, oğluna da açıkça söyledik. Libya’da toprak bütünlüğünün korunması, barışın sağlanması için Türkiye olarak aktif çaba içindeyiz.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı