Gündem Haberleri

  Samsun'da bir kene vakası daha

  Murat SANDIKÇI/SAMSUN, (DHA)
  08.05.2008 - 14:54 | Son Güncelleme:

  SAMSUN'da 67 yaşındaki Ahmet Aydın'ı elinden ve ayağından 2 kene ısırdı. Hastaneye kaldırılan Aydın'dan cerrahi müdahaleyle keneler çıkarıldı, kan örnekleri ise Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildi. Aydın'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsü olup olmadığı testler sonucunda belli olacak.

  Samsun'un Bafra İlçesi'nde hayvancılık yapan Ahmet Aydın'ı elinden ve ayağından iki kene ısırdı. Keneleri vücudunda fark eden Aydın, hemen Bafra Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada yapılan cerrahi müdahaleyle iki kene vücuttan çıkarıldı. Aydın, daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Aydın, burada KKKA şüphesi ile tedavi altına alındı.

  Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Doğancı, halen hastanede KKKA şüphesiyle tedavi altında olan hastanın kan örneklerinin alındığını ve kesin teşhis için laboratuvar sonuçlarının beklendiğini söyledi. Kene konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Levent Doğancı, “Kene çabuk ve doğru bir şekilde vücuttan uzaklaştırılmalı. Kişi doğru çıkarmayı biliyorsa hemen çıkarmalı. Ne kadar çabuk çıkarsa o kadar iyi. Kene rahatsız edilerek çıkarılırsa bütün virüsü kişiye kusuyor. Tek hareketle ve parçalanmadan çıkarılması gerekir. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında uzman hekimler tarafından çıkarılmasında fayda var” dedi.

  Samsun'un Havza ve Vezirköprü ilçelerinde kene ısırması üzerine KKKA şüphesiyle geçen hafta OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 2 kişi, tedavi sırasında hayatını kaybetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı