Gündem Haberleri

  Samsun'a 5 yeni tramvay

  Hakan ÇELİKBAŞ/ SAMSUN, (DHA)
  19.06.2013 - 12:55 | Son Güncelleme:

  SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından yeni alınacak 5 yeni tramvayın Şubat 2014’te işletmeye alınacağı belirtildi. 40 metre uzunluğundaki yeni tramvaylarla birlikte günlük yolcu taşıma kapasitesinin de 90 binden 130 bin kişiye ulaşacağı kaydedildi.

  Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Genel Müdürü Akın Üner ve Mekanik Bakım Şefi Erdal Meriç, yeni satın alınan tramvayların üreticisi firmanın tesislerinde yürütülen çalışmaları denetlemek için gittikleri Çin Halk Cumhuriyetinden döndü. Yapmış oldukları 5 günlük ziyareti değerlendiren Samulaş A.Ş. Genel Müdürü Akın Üner, "İmalat aşamasında bulunan 5 tramvayımızın yüklenicisinin Tangshian ve Pekin’deki, alt yüklenicilerin Taian, Quin-Dao ve Pekin’deki tesislerinde inceleme ve testler yaptık. Proje, takvimine uygun şekilde yürümektedir" dedi.

  Tramvayların imalat durumları hakkında bilgi veren Samulaş A.Ş. Mekanik Bakım Şefi Erdal Meriç ise teslim edilecek olan ilk tramvayın kaporta ve gövde imalatının tamamlandığını ve boyama işleminin sürdüğünü belirtti. Meriç, "Vagonların elektriksel birleştirilme işlemleri yapılıyor. Sürücü kabini elektriksel donanım tesisine başlanmış ve yer döşemeleri tamamlanmış durumda. İkinci tramvayın kaporta ve gövde imalatı tamamlanmış, boyama işlemine başlanmışken, üçüncü tramvayın sürücü kabini hariç kaporta ve gövde imalatını tamamlamışlar. Diğer iki tramvayın ise kaporta ve gövde imalatları hızlı bir şekilde sürdürülüyor" diye konuştu.

  İlk tramvayın bu yılın sonuna kadar Samsun’da olmasının beklendiği belirtildi. Tramvayların tamamının, Şubat 2014’te Samsun’a gelerek saha testleri tamamlandıktan sonra işletmeye alınacağını ifade edildi. Halen Samulaş A.Ş.’nin işlettiği 16 tramvayın her birinin 32 metre uzunlukta, yeni gelecek olan 5 tramvayın ise 40 metre uzunluğunda imal edildiği, hattın günlük kapasitesinin yeni tramvaylarla beraber 90 binden 130 bin yolcuya ulaşmasının beklendiğini belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı